Bahçe ve bitkilerin bakımı nasıl yapılır?

bahçe peyzaj bakımı

Bahçe ve bitkilerin bakımı nasıl yapılır?

İlkbaharda bahçe bakımı yapımı?

Bahçe bakımı, düzenleme, bitki bakımları, bitki dikimi, ağaç, ağaççık ve çalı türlerinin budanması konularında sizlere bilgiler sunacağız. Bahçe bakımında nelere dikkatedilir? Peyzaj alanı yapılırken hangi bitkiler seçilmeli, Bitkilerin bakımı, ilaçlaması ve genel bahçe temizliği yapma. Bahçenize istediğiniz tasarımı uyguladıktan sonra bahçenin istediği gerekli olan bakımları yapmamamız durumunda kısa süre içerisinde bitkilerinizde solmalar ya da ölmeler meydana gelir. Bundan dolayı bahçenizin ihtiyaç duyduğu bütün bakım işlerini periyodik olarak aksatmadan yapmanız gerekmektedir. Baharda bahçe bakımı Büyük özen ve itina göstererek belli masraflar ödeyerek gerçekleştirdiğiniz işlemlerin boşa gitmemesi ve bahçeniz sahip olduğu bitki ve görünüm özelliğini kaybetmemesi için düzenli olarak bakım çalışması yapmanız gerekmektedir. Ayrıca bahçenize uygulayacak olduğunuz işlemlerde dikilecek olan bitkilerin yeni yerlerine uyum sağlaması ve hayatta kalabilmeleri içinde dikim işlemi gerçekleştikten sonraki bakımları da çok büyük önem arz etmektedir.

Bahçede bitkilerin bakımı nasıl yapılır?

Dikilen bitkilerin köklerinin toprakta yer etmesi ekin çimlerin araziye tam uyum sağlaması uygulamanın yapıldığı mevsime göre değişiklik göstermektedir. Bahçe düzenleme işleminizi yaptığınız mevsime ve bölge iklim koşullarına göre haftalık veya aylık bakım işlemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bahçeniz ile alakalı bakım işlemi yapacağınız zaman 1 yıllık bir bakım programına ihtiyacınız bulunmaktadır. Bahçe bakımı ile alakalı detaylı bilgiye sahip değilseniz ya da nu işlemleri yapmaya vaktiniz yoksa mutlaka konu hakkında detaylı bilgi sahibi olan profesyonel olarak bu işi yapan kişi ya da kurumlardan yardım alabilirsiniz. Bahçe bakımı bilgi ve birikim gerektiren bir işlemdir. Yanlış yapılan uygulamalar bütün emeklerinizin boşa gitmesine sebep olabilir. Bahçe uygulamalarında birçok farklı tür ve çeşit bitki kullanılmaktadır. Bir ağacın ya da bir çiçeğin bile onlarca türü ve çeşidi bulunmaktadır.

bahçe bakım

Bahçe bitkilerinin dikimi ve bakımı?

Her bitkinin bakımı dikim işleminin gerçekleştirildiği coğrafi bölgeye göre de değişmektedir. Bundan dolayı bahçe bakımını gerçekleştireceğiniz zaman bu hususlar ile alakalı detaylı bilgiye sahip olmak ya da bilen bir kişi ya da kurumlara yaptırmanız gerekmektedir. Bahçe bakımında dikkat etmeniz gereken hususlar çimlerin 8 cm uzunluğa ulaştığı zaman mutlaka kesilmesi daha uzun bırakılmamasıdır. Sulama işleminin güneşin olmadığı sabah erken ya da akşam geç vakitlerde yapılmasıdır. Belli bir periyoda dahil edilerek ilaçlama ve gübreleme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Gübreleme ve ilaçlama işlemlerinde gereğinden az veya gereğinden fazla kullanımlarda çimleriniz ölme tehlikesi ile karşılaşabilirler. Bundan dolayı bahçe bakımınızda kullanacağız gübre ve ilaç miktarlarını iyi belirlemeniz gerekmektedir.

Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır?

Çimler için uygulanacak diğer bir bakım işlemi ise çim biçme işlemi bittikten sonra tırmık yardımı ile havalandırılması ve üzerindeki yaprak v.b. gibi maddelerin uzaklaştırılmasıdır. Bahçe bakımında budama Bahçenizde bulunan ağaç, gül gibi budama ihtiyacı duyulan bitkilerin mevsimlerine göre uygun budama teknikleri ile budama işlemlerinin yapılmasıdır. Bunların haricinde çiçek olarak bahçenize diktiğiniz bitkilerin sezonları ve mevsimlerine göre yenileme işlemlerini yapabilirsiniz. Bahçenizde alakalı bakım ihtiyaçlarınızda profesyonel çözüm ortağı bulmak istediğinizde bizi arayarak bahçe bakım işlemlerinizi güven içerisinde yaptırabilirsiniz.

bahçe düzenleme bakım

Peyzaj Bakımı Nasıl Yapılır?

Peyzaj uygulamaları yapının dışında kalan bölgelere istek ve taleplere uygun olarak hazırlanan çalışmalardır. Yaşam alanın çevresinde görsel ve karakter oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen uygulamaların tümüdür. Ağaçlar, çiçekler, çalılar, taş yollar, taş duvar çalışmaları peyzaj alanlarında en çok tercih edilen uygulamalardır.  Yaşam alanınıza kalite katmak size ferahlık ve kaliteli bir görsel sunması kötü görünen bölgeler kapatmak için tercih edilir. Meydana getirmek istediğiniz peyzaj uygulaması tasarımı yapıtlıktan sonra arazi şartlarına ve koşullarına göre çizim işlemi gerçekleştirilir. Proje uygulamaları yapılmak istenen uygulamanın araziye daha kolay ve istenilen şekilde yapılması için gerçekleştirilen işlemdir.

Peyzaj alanında yapılacak düzenlemeler

Peyzaj alanında yaptırmak istediğiniz işlemler ne olursa olsun beton uygulamaları, doğal taş yol uygulamaları, ağaç dikim işlemleri, bahçe çitleri, çiçeklendirme gibi bütün işlemler için bu alanda uzman ekipler ve ihtiyaç duyulan ekipmanlarla yapılmalıdır.  peyzaj uygulamaları oldukça fazla bilgi ve birikim gerektiren işlemler olduğu için istediğiniz tarzda ve görünümde bir işlem yaptırmak için bu işleminizi o alanın ehli olan kişilere bırakmak sizler için daha sağlıklı bir işlem olacaktır. Yanlış yapılan işlemlerde hem oldukça uzun bir zaman kaybına hem de maddi kayba uğrama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Firma olarak ilkemiz çözüm odaklı müşteri memnuniyetine dayanmaktadır. Uzun yıllardır peyzaj sektöründe bulunmanın vermiş olduğu tecrübe ile siz değerli müşterilerimize çözümler sunmaktayız.

Bahçe bitkilerinin Budama işlemleri

Bahçenizde bulunan ağaçların ya da bitkilerin sağlık bir şekilde yaşam döngüsünü devam ettirebilmesi için bahçe budama işlemlerinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Bu budama işlemleri bahçenizdeki ağaçlar içinde meyve üretimi yapan çiftçiler içinde geçerlidir. Ülkemizde çoğu insanın yanlış bildiği konu ağaç budama işlemine tabi tutulduğu zaman ağacın zarar göreceği hususundadır. Aslında tam bu yanlış düşüncenin aksine ağaçlarda ihtiyacı olduğu budama işlemi yapılmadığı zaman zarar görmeye ve ölmeye neden olmasıdır.

Bahçe ağaçlarının budama tekniği

Her ağaç türünün budama tekniği ve budama zamanı farklıdır. Ağaçlar her mevsimde gelişi güzel budanmamalıdır. Çoğunlukla ağaçların budama zamanı su yürüme dönemi başlamadan önceki 15 gün 1 aylık dönemdir. Bahar mevsimi gelmeye yakın ağaçlarda su yürüme dönemi başlayacağından dolayı bu dönemde gerçekleştirilen budamalarda ağaçların ölmesine ya da kurumasına neden olunabilir. Düzenli bahçe bakımı Bundan dolayı budama işlemi gerçekleştireceğiniz zaman mutlaka bu işlem hakkında detaylı bilgi sahibi olan bir kişi ya da kurumdan yardım alın aksi durumda ağaçların ölmesine veya kurumana sebep olunabilinir. Her ağaç türünün budama işlemi de aynı olmamaktadır. Örnek vermek gerekir ise bir ceviz ağacına uygulanacak olan budama işlemi ile çam ağacına uygulanacak budama tekniği aynı değildir. Ayrıca ağaç budama işlemlerinde ağacın bulunduğu coğrafi bölgede önemlidir. Ülkemizin batısında doğusuna ilkim ve hava şartları değişiklik gösterdiğinden dolayı her bölgede aynı işlem yapılamaz.

Bahçe Bakımında bitkilerin önemi

Ağaçlarda uygulanacak budama işlemleri belli sınıflara ayrılarak yapılmalıdır.  Örnek vermek gerekir ise tepe seyreltme budaması; ağaçların tepe kısımlarına daha fazla güneş ve hava girmesi için bazı dalların seçilerek kesilmesi ile yapılan budama işlemidir. Ağacın tepe kısmında bulunan dalların güneş alanları daha yeşil güneş almayanların ise daha soluk renkte olduğu fark edilmektedir. Bundan dolayı ağacın tepe kısmındaki dalların güneş ve hava girmesi için seyreltilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca ağacın daha fazla uzamasını engellemek amacı ile de tepe tacını keserek işlem yapabilirsiniz. Buda ağacın sizin istediğiniz daha yükseğe ulaşmamasına imkan sağlamaktadır. Bahçede meyve ağacı bakımı Meyve ağaçlarında da verimi arttırmaya dayalı budama işlemleri yapılabilmektedir. Ağaç budama işlemi daha öncede belirttiğimiz gibi oldukça uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Ağaçlarınızı budatacağınız zaman mutlaka bu konu hakkında bilgi ve tecrübeye sahip olan kişi ya da kurumlara işlemlerinizi yaptırmaya özen gösterin aksi durumda geri dönüşü mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın