Bahçe Yapımı

Ağaç budaması ne zaman yapılır?

Ağaç Budama Hangi Mevsimde Yapılmalıdır?

bitki budama

Kış aylarında dinlenme süresi bittikten sonra yapılan ağaç budama vakitleri en uygun zaman dilimidir. Türkiye’de ağaç budama mevsimi bu minvalde yapılır. Elbette bütün ağaçların belirli budama zamanı ve şekilleri vardır. Sizlere kısaca budama hakkında bilgiler sunacağız. Budama işlerinden anlamıyorsanız budama bilen kişilerden veya peyzaj firmalarından destek almanız önerilmektedir. Budama genellikle kış dinlenme devresinde yapılmakla beraber kış budamasını tamamlamak amacıyla kısmen de yaz mevsiminde yapılır.

Ağaçların Budama Mevsimleri

 • Ağaçlarda Kış Budaması : İklimi ılıman olan bölgelerde yaprakların dökülmesinden itibaren ilkbahar vegatatif faaliyetin başlamasına kadar geçen süre içerisinde yapılır. Eğer bölgede kışın iklim sert geçiyorsa budama soğuklar geçtikten sonra yine ağaçlarda gelişme faaliyeti başlamadan önce yapılmalıdır.
 • Ağaçlarda Yaz Budaması: Yaz başında yapılır kış budaması sonucu meydana gelen fazla sürgünler ve şekil budamasında ana dal olmayacak sürgünlerin gelişmelerinin önlemesi için yapılır. Budamada Kullanılacak Aletler Budamada makas, testere, tahra, balta, merdiven ve bağlama materyeli (ip, rafya, lastik) kullanılır.

BİTKİLERİ BUDAMA ŞEKİLLERİ NELERDİR?

Bitkilerin eblirli sürelerde budama yapılması gerekmektedir. Budama yapılacak zamanlara dikkat edilmesi önerilmektedir. Ağaç budama uzmanları ve alanında uzman eğitimcilerin vereceği önerilere dikkat etmeniz gerekmektedir. Ağaçların yaşına, verimine ve gelişme durumuna göre farklı budama uygulanır. Meyve ağaçlarında başlıca üç şekilde budama yapılır.

 1. Ağaçlarda Gençleştirme budaması : Yaşlanmış veya kendi hallerine bırakılması sonucu verim devresinden çıkmak üzere bulunan ağaçlarda uygulanır. Gençleştirme budaması ile ağaçlarda kuvvetli sürgünler meydana getirilerek taç yeniden teşkil edilir. Böylece verim ve kalite yükselir. Bu budama yapılırken önce kurumuş kırılmış birbirine girmiş hastalıklı dallar kesilir geri kalan dallarda da kısaltma budamaları yapılarak hatta bazı kalın dallarda kesilerek ağacın tacı küçültülür. Meydana gelen obur dallar, kuvvetli sürgünlerden taç için uygun olanlar bırakılır diğerleri kesilir.
 2. Ağaçlarda Mahsul budaması : Mahsule yatmış meyve ağaçlarında uygulanır. Meyve ağaçlarından verilen şekli muhafaza etmek tacı belli bir büyüklükte tutmak fazla yükselmesini önlemek, her yıl ağacın yeterli mahsul vermesini  yani dengeli büyüme sağlaması için yapılır.
 3. Ağaçlarda Şekil budaması : Uygun bir taçlandırma ile gövdeye bağlantısı sağlam birkaç ana dal üzerinde, iyi ışık alan ve havalanan yeterli miktarda meyve dalı teşkil edilir. Her zaman ağacın tabii gelişmesine uygun şekil verilmelidir. Alçaktan taçlandırılan ağaçlarda taç gelişmesinin daha iyi olduğu, verim ve kalitenin yüksek olduğu, böyle ağaçlarda budama, hastalık ve zararlılarla savaş, meyve seyreltilmesi ve hasat gibi işlemler daha kolay ve ucuz yapılmaktadır. Şekil Budaması Türleri
 4. Goble (Vazo) şekli
 5. Doruk dallı
 6. Değişik doruk dallı şekil
 7. Piramit şekil

Bitkilerin Budama Yapılmasının Amacı Nedir?

 1. Ağacı fizyolojik dengede tutmak
 2. Ağacın fazla yükselmesini önlemek
 3. Dal kırılma ve sarkmalarını azaltmak
 4. Işık ve havanın ağacın tacı içerisine daha iyi girmesini sağlamak
 5. Meyve seyreltmesi yapmak
 6. Periyodizite etkisini azaltmak
 7. Şekil vermek
 8. Verilmiş şekli muhafaza etmek