Ayı üzümü bitkisinin faydaları nelerdir?

Latincede Arctostaphylos uva-ursi (L.) Spreng olarak bilinen Ayı üzümü tıbbi alanda da tercih edilen bir bitki türüdür. Antibakteriyel bir meyve çeşidi olarak bilinmektedir. Ayı üzümü herdem yeşil olan bir bitkidir ve çok yavaş bir büyüme gösterir. Ayı üzümü Kuzey Amerika, Orta Amerila, Avrupa ve Asya’nın da içinde olduğu bütün Kuzey Yarımküre’de yetiştiği bilimektedir. Yapraklarından çay yapılarak tüketilir ve şifalı olduğu bilinir.

Ayı üzümünün faydaları nelerdir?

  • Antibakteriyel özelliği vardır.
  • Kanamayı durdurabilir.
  • Ayı üzümü yaprağı idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilir.
  • Ayı üzümü yaprağından çay içilebilir.
  • Kesik olan yerlere faydası olabilir.
  • Soğuk algınlığına faydası olduğu söylenir
  • Ağrılarda özellikle sırt ağrılarına etkili olduğu söylenmektedir.

Ayı üzümü; örtü gibi serilerek geniş alanlarıda yetişir. Ayı üzümü yaprağı genellikle dörtgen şeklindedir. Ayı üzümü yaprakları parlak koyu yeşil olarak durur. Ayı üzümü bitkisinin boyları 2,5 cm civarındadır Ayı üzümü çiçekleri salkım şeklinde pembe ve bayaz olarak açmaktadır.

ayı üzümü faydaları, ayı üzümü türkiye yetişir mi

Ayı Üzümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Enflamasyon, safra ve üriner sistemin mukoz membranlarında irritasyon, bulantı, kusma, aşırı duyarlılığa neden olabilir.
Bir haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır. 50 yaş üstü akut prostat ve/veya cinsel hastalıkları olan erkeklerde
kullanılmamalıdır. İdrarda yeşilimsi-kahverengi renklenme olabilir. Yüksek tanen ve hidrokinon içermesi nedeniyle karaciğer hasarı oluşturabileceğinden uzun süreli ve aşırı dozda kullanımından kaçınılmalıdır. Kullanımı sırasında semptomlar kötüleşirse ve diğer beklenmeyen yan etkiler görülürse hekime danışılmalıdır. Yeterli veri mevcut olmadığından 12 yaş altı çocuklarda kullanılması önerilmez Yeterli veri olmaması sebebiyle, hamile ve emziren bayanlarda kullanılması önerilmez. Bitkisel ürünlerle tedavi konusunda eğitim görmüş hekim ve eczacı denetiminde kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın