Öküzgözü çiçeği nedir? Öküzgözü faydaları

Türkçesi Öküzgözü çiçeği, Arnika olarak bilinir. Latincede Arnica montana L.. İngilizcesi ise European arnica olarak söylenmektedir. Öküzgözü çiçeği Asteraceae familyasındadır. Tıbbi amaçlı olarak çiçekleri kullanılır. Orta Asya, Avrupa ve Sibirya bölgelerinde yetişen bir dağ çiçeğidir. Öküzgözü çiçeği tıbbi amaçlı olarak uzun süredir kullanılmaktadır. Çeşitli hastalıklara şifa amaçlı olarak tercih edilmekte ve büyükilgi görmektedir.

Öküzgözü bitkisinin tıbbı alanda kullanımı

Aktif maddeye ve Asteraceae familyası bitkilerine karşı hassas kişilerde aşırı duyarlılık oluşturabilir. Kontakt dermatit ve ödemli dermatite sebep olabilir. Açık yaralarda kullanılmamalıdır. Göze ve hasarlı deriye uygulanmamalıdır. Yeterli veri mevcut olmadığından 12 yaş altı çocuklarda kullanılması önerilmez. Yeterli veri mevcut olmadığından hamile ve emziren bayanlarda kullanılması önerilmez. Ağız yoluyla kullanımdan kaçınılmalıdır.

Öküzgözü çiçeği nedir? Öküzgözü faydaları

4 günlük kullanımı sürecince hastalık belirtilerinin geçmemesi durumunda veya kullanımı sırasında istenmeyen etki görülürse hekime danışılmalıdır. Bitkisel ürünlerle tedavi konusunda eğitim görmüş hekim ve eczacı denetiminde kullanılmalıdır.