Amerikan sarmaşığı Bakımı

Amerikan sarmaşığı budama

Amerikan sarmaşığı süs ağaçları kategorisnde yer alan dış mekan süs bitkisi olarak bilinir. Adından da anlaşılacağı gibi Amerika menşeili bir bitki türüdür. Amerika ve Asya kıtalarında sıklıkla görülmektedir. Latincede Parthenocissus sp. olarak bilinen Amerikan sarmaşığı Kış aylarında yapraklarını dökmektedir. Amerikan sarmaşığının parlak yeşil yaprakları, sonbaharda muhteşem kızıl renklere bürünür. Yazın açan minik yeşil çiçekler, sonbaharda üzüme benzer mor meyvelere dönüşür.

Amerikan sarmaşığı hakkında Bilgi

amerikan sarmaşığı

Dış mekan süs bitkisi olarak bilinir. Kış ayında yapraklarını döker, Latincede Parthenocissus sp. olarak bilinir. Sonbahar ayında yaprakları kızıl renk ile kaplanır. Biraz ışık alan yarı gölgeli alanlarda çok iyi yetişir. Çok sıcak olan bölgelerde sağlıklı büyümez. Güneşi sürekli alan yerlere dikmek bitki sağlığı açısından iyi değildir. Verim alamazsınız. Amerikan sarmaşığı ılıman iklimleri sever; çokiyi yetişir. Donlara karşı dayanıklıdır. Bitki zarar görmez. 15 türü bulunmaktadır. Yaz aylarında çok etkili olan tırmanıcı bir bitki türüdür.

Amerikan Sarmaşığı Nasıl Çoğalır?

Tohum ve çelikle üretimi yapılır. Tohumlar toplandıktan sonra 4 0C’de katlanır. Katlanan tohumlar ilkbaharda ekilirler. Üretimde daha çok çelikle üretim kullanılır. Çelikler temmuz-eylül aylarında yumuşak odun çeliği olarak 7,5–10 cm uzunluğunda hazırlanır. Alınan çelikler % 8’lik toz IBA ile muamele edilerek yastıklara dikilir. Yastıklarda 1 kısım peat + 1 kısım kum karışımı kullanılır. 4 hafta sonra % 100 oranında köklenme elde edilir. Köklenen çelikler 8’lik saksılara veya tüplere dikilir. Çelikle üretimde kullanılan diğer bir yöntem de ilkbaharda hazırlanan odun çeliklerinin açık araziye dikilmesidir.

Amerikan Sarmaşığı Türleri Nelerdir?

Amphelopsis quinquefolia (virjinya sarmaşığı, beş yaprak, yalancı asma): Haziran ayında açan çiçekler yeşilimsi veya beyaz renklidir. Çiçekler gösterişsiz ve beş taçlı olup çiçek sapı çok kısadır. Meyveler bezelyeden küçük, iki gözlü ve koyu mavi renklidir. Sonbaharda yapraklar karmen kırmızısı renk alır. Yapraklar el ayası gibi geniş, 5 loplu parlak koyu renkli, yaprakçıklar sivri uçludur. Kenarları dişli, yumuşak, oval ve 5-12 cm uzunluğunda olup sürgünleri tırmanıcı antenler içerir.

Ampelopsis veitchii (Amerikan sarmaşığı, Amerikan yabani asması): Sonbaharda olgunlaşan meyveler küremsi ve olgunlukta mavimsi siyah renklidir. Çiçekler hermafrodit, son durumlu, beyazımsı renkli ve büyükçe salkım kuruluşundadır. Yaşlı sürgünlerdeki çiçekler kırmızı renklidir. Yapraklar yaz yeşili renginde ve beş yaprakçıklıdır. İlkbaharda eflatun, yazın yeşil ve sonbaharda kızıl renk alan yapraklar bir elin parmağını andırır. Genç sürgünler kırmızı renktedir. Amerikan Sarmaşığı Hakkında >>

Amerikan Sarmaşığı Peyzaj Alanında Kullanılır mı?

Ev ve binaların örtülmesi ve bezenmesi için uygundur. Çok hoş olan sonbahar renklenmeleri bol güneşli olan yerlerde daha etkilidir. Yalnız yetiştikleri yerler kuru olmamalıdır. Besin maddesince zengin, hafif, derin, iyi drene edilmiş ve verimli toprakları severler. Donlara dayanıklıdırlar.