Yazlık mevsimlik çiçek isimleri

yazlık çiçek isimleri

Yazlık mevsimlik çiçekler

Ülkemizde mevsimlik çiçek çeşitleri vardr. Bu çiçek çeşitlerinin en önemlilerinin isim listesi aşağıda sıralı olarak verilmiştir. Yazlık çiçek türleri nelerdir? Yaz aylarında kesme çiçek alanında kullanılan mevsimlik bitki türleri;

Yazlık Çiçek Türleri ve İsimleri Resimli

Yazlık mevsimlik çiçek isimleri ve resimleri
  1. Ateş çiçeği ( Salvia ): Ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasındandır. Brezilya kökenlidir. Çiçekleri parlak kırmızı, yaprakları uzun, sivri, parlak ve saplıdır. Bitki 30-120 cm boylanır. Bu çiçek, her zaman al kırmızısı renkli olmayıp mavi ve lavanta renkli çiçekleri de bulunmaktadır. Doğal olarak dünyanın sıcak ve ılıman iklim bölgelerinde yetişmektedir.
  2. Atlas ( Godetia); Amerika’nın Kaliforniya kıyılarında 20 kadar türü olan atlas Avrupa’dan Amerika’ya getirtilmiştir. Ülkemizde de yaz tarhlarında ya da kesme çiçek olarak kullanılır. Bahçelerde yoğun çiçekleri ile dikkati çeken, dayanıklı, 15–60 cm boylanabilen yıllık bitkilerdir.
  3. Horozibiği ( Celosia ): Horozibiğigiller familyasının örnek bitkilerindendir. Doğu Hindistan kökenli, yarı dayanıklı (rustik) ve yıllık bitkilerdir. Türlerine göre 20–90 cm’ye kadar boylanabilir. 70’ten fazla türü içermektedir.
  4. İpek ( Portulaca ): Semizotugillerden (Portulacaceae) olan ipek çiçeği; Portulaca türünün Portulaca graniflora cinsidir. Keditırnağı olarak da tanınır. Doğal olarak subtropik ve tropik bölgelerde bulunur. 60 kadar türü vardır. Dallanarak yayılan yer örtücü bitkilerdir. Vatanı Güney Amerika’dır. Tek yıllık bir bitkidir.
  5. Kadife çiçeği ( Tagates )
  6. Kirlihanım ( Zinnia )
  7. Koyungözü ( Gazania ): Gazanya papatyagiller (Asteraceae) familyasındandır. Anavatanı Güney Afrika’dır. 20’den fazla türü vardır. Çok yıllık bitki olmalarına rağmen tek yıllık işlemi uygulanan otsu bitkilerdir. Bitki tabanında genişçe bir rozet oluşturan ince uzun, şeridimsi biçimli yapraklarının üzeri koyu yeşil ve altı yün görünüşlü, beyaz renklidir.
  8. Kozmos ( Cosmos ): Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Amerika’da (Bolivya, Arizona arasındaki bölgede) doğal olarak yetişir. 22 kadar türü içermektedir. Yıllık ya da çok yıllık bitkilerdir. Bahçelerde başlıca 3-4 türü önem kazanmıştır. Sıcak ve kuru bordürlerde ve hemen her toprakta yetişir.
  9. Petunya ( Petunia ): Petunya patlıcangillerdendir. Kültür ortamında çokça yetiştirilen bir bitkidir. Ana vatanı Amerika Ana Karası ile özellikle Arjantin olan bir ya da çok yıllık, yarı dayanıklı otsu bitkilerdir. Popüler çiçek ismini Fransızca’dan almaktadır.

Bir cevap yazın