Almanya’da mültecilere ne kadar maaş veriliyor?

Almanya’da mültecilere ne kadar maaş veriliyor?

Federal Almanya yasalarına göre İltica yasal bir haktır. Almanya az sayıdada olsa iltica taleplerini değerlendirmeketdir. Almanya bekar bir mülteciye 135 € yardım vermektedir. Diğer gıda yardımlarıile birlikte bekar bir sığınmacıya Almanya ortalama 350 € ödemeketdir. Almanya evli mültecilere ise kira desteği hariç kişibaşı 318 € ödeme yapmaktadır. Almanya çocuk mültecilere ise ortalama aylık 350 € bir destekte bulunmaktadır. Almanya Devleti mültecilere ayrıca kira desteği için konaklayacaığı bölgeye göre 500 € ile 1500 € arası bir destek sağlamaktadır. Almanya mültecilere ücretsiz Almanca kursu vermektedir. Ayrıca bütün mületciler şehir içi seyahatlerinden ücretsiz faydalanmaktadırlar.

Almanya’nın kabul ettiği mülteci sayısı

2021 yılında Almanya’ya mülteci başvuruları; Ocak Şubat ayında Sureyili mülteci başvuru sayısı; 16.101 dir. Aynı tarihlerde Afganistan mülteci başvurusu; 2.000, Irak mülteci başvurusu; 1500, Türkiye’den müülteci başvurusu 736, Nijerya mülteci başvurusu 427, İran mülteci başvurusu 357 dir. Almanya’ya göç veya Avrupa ülkelerine göç analizlerine göre; 2019 yılında, tüm göçmenlerin % 66,4’ü Almanya dılşında başka Avruapa Ülkelerine gitti yani % 51,1’i AB ülkelerine ve % 15,3’ü diğer Avrupa ülkelerine geldi. Avrupa aynı zamanda göç için ana hedef bölgeydi. 2019’da tüm göçmenlerin yaklaşık üçte ikisi Almanya’dan başka bir Avrupa ülkesine (% 67,2) -% 56,0’ı diğer AB üye ülkelerine (2018:% 54,3) ve% 11,2’si diğer Avrupa ülkelerine taşındı.

2015 yılında Almanya’da yaşayan yabancıların sayısı yaklaşık olarak 8 milyon civarındadır.

Cenevre Sözleşmesine Göre Almanya Mülteci Kabulü

Almanya mültecilere ne kadar maaş veriliyor?

Cenevre Mülteci Sözleşmesi, kimin mülteci olduğunu ve imzacı devletlerden hangi yasal koruma, yardım ve sosyal hakları alması gerektiğini açıkça tanımlamaktadır. Ancak aynı zamanda bir mültecinin ev sahibi ülkeye karşı yerine getirmesi gereken yükümlülükleri de tanımlar ve savaş suçluları gibi belirli grupları mülteci statüsünden çıkarır.
Cenevre Mülteci Sözleşmesi başlangıçta, İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından ağırlıklı olarak Avrupalı ​​mültecileri korumakla sınırlıydı. Yerinden olma sorunu küresel boyutlara ulaşırken, Sözleşmenin kapsamı 1967 Protokolü ile genişletildi. Bugüne kadar toplam 147 ülke BM belgelerinden birine veya her ikisine katılmıştır.

One thought on “Almanya’da mültecilere ne kadar maaş veriliyor?

Bir yanıt yazın