Ahududu (böğürtlen) hakkında bilgiler

ahududu faydaları

Ahududu (böğürtlen) hakkında bilgiler

Ahududu nerelerde yetişir?

Bilimsel adı Rubus idaeus olarak bilinen, Anavatanı Türkiye olan böğürtlen çileği ılıman iklimlerde yetişmeyi tercih eder. Genel olarakta fazla iklimlere bağımlı değildir. Her yerde yetişebilir. Böğürtlen fazla güneş aolan rüzharı fazla olmayan ve yağmurların az olduğu toprakları çok sever. Ahududu meyvesi üzümlerin yetiştiği yerlerde yetişebilir.

ahududu çeşitleri nelerdir

Ahududu Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye’de dahi dünyada 9 tane böğürtlen (ahududu) türü vardır. Böğürtlen türlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. AUTUMN BLİSS : Geç olgunlaşan bir çeşittir. Sonbaharda Ağustos ortasından ekim ortasına kadar ürün verir. Meyveleri orta büyüklükte yuvarlak parlak kırmızı renkte ve güzel aromalıdır. Aşırı güneş ışığına karşı hassastır.
 2. CANBY: Erkenci bir çeşittir. Meyveleri büyük, konik,parlak kırmızı renktedir.Meyve eti kalın ve lezzetlidir. Dallar dağınık ve dikenli yapıdadır. Taze olarak tüketilmeye elverişli muhafazaya diğer çeşitlere oranla daha dayanıklıdır. Derin dondurma yöntemi için uygun bir çeşittir.
 3. GLEN GLOVA : Orta mevsimde meyve veren bir çeşittir.Ürün verimi yüksektir. Meyveleri orta büyüklükte soluk kırmızı meyvesi sıkı güzel aromalıdır. Çok amaçlı kullanıma uygundur. Özellikle dondurulmuş olarak konserve yapımı ve reçel yapımında kullanılır. Dalları orta uzunlukta yarı dik güçlü ve çok sayıda gelişir. Virüslere karşı toleransızdır.
 4. MALLİNG ADMİRAL : Orta mevsimde meyve veren bir çeşittir. Meyveleri büyük konik yapıda olup turuncu ve kırmızı karışımı renge sahiptir. Meyve aroması azdır.Yüksek ürün verir ve virüs enfeksiyonlarına karşı toleranslıdır. Yetiştiriciliği kolay ve kötü toprak koşullarına adapte olabilen bir çeşittir.
 5. RUBİN: Bursa yöresinde en çok yetiştirilen bir çeşittir. Kalite ve verim yönünden makbul değildir.
 6. SCHÖNEMANN : Geç olgunlaşan bir çeşittir. Meyveleri iri uzun konik parlak koyu kırmızı meyve eti sıkı ve kalitelidir.Verimi orta sürgün oluşturması iyidir. Marmara bölgesine iyi uyum göstermiştir.
 7. SEPTEMBER : Geç olgunlaşır. Sonbaharda Eylül ile Kasım ayları arasında ürün verir.Meyveleri orta büyüklükte parlak kırmızı renkte ve çok suludur.Meyve aroması orta düzeydedir. Meyveler ufalanmaya eğilimlidir. Ürün verimi düşüktür.
 8. VETEN : Erkenci veya orta erkenci bir çeşittir. Dikimden iki veya üç yıl sonra en yüksek verimi verir. Meyvesi uzun orta büyüklükte kırmızı aroması iyidir. Ürün verimi soğuklara dayanıklı ancak botrytis cineria ve didymella applanata ya hassastır.
 9. VİLLAMETREM : Orta mevsimde meyve veren bir çeşittir. Meyveleri iri uzun yapıda olup koyu kırmızı renkte meyve eti sıkıdır. Dalları güçlü uzun ve dikenlidir. Konserve ve derin dondurma için uygundur. Sıcak ve kurak iklimler için uygun değildir. Ahududu yetiştirme >>

Böğürtlen nasıl çoğaltılmaktadır?

 • Doku kültürü ile çoğaltma
 • Kök çelikleri ile çoğaltma
 • Kök sürgünleri ile çoğaltma
 • Tohumla çoğaltma
 • Uç daldırması ile çoğaltma
 • Yaprak-göz çelikleri ile çoğaltma

Ahududu bitkisi nasıl budanır?

Böğürtlen yetiştiriciliğinde budama önemli kültür işlemlerinden birisidir.
Yetiştiriciler iri meyvelerin, kuvvetli gelişen dallar ve onlardan süren 15 cm ve daha uzun yan dallardan meydana geldiğini bilmektedirler. Böğürtlende meyve, ahudutlarında olduğu gibi 2 yaşlı dallardan alınır. Bu dallar ilkbaharda sürerler ve yaz boyunca gelişirler ve ikinci yılda meyvelerini verdikten sonra kururlar. Budama için en uygun zaman ekolojiye göre kış sonu veya ilkbahar başıdır. Budamada, meyve veren ikinci yılındaki dallar hasattan hemen sonra veya ilkbahar başında toprak seviyesinden kesilirler. Hasattan hemen sonra bu işlemin yapılması hastalıkların yayılmasını önlemek açısından yararlı olur. Bundan sonra ilkbaharda ince sürgünler uzaklaştırılmalı ve her bitkide 5 – 6 dal bırakılmalıdır. Daha sonra bunlar telli sistemlerde teller üzerine uygun aralıklarla muntazam dağıtılmalıdır. Ahududu yetiştiriciliği >>

Ahududu nerelerde kullanılmaktadır?

Ahududunun taze tüketimlerinin yanında endüstriye uygunluğu nedeniyle
ekonomik olarak önem kazanmıştır. Böğürtlen meyvesi nerelerde kullanılır? Meyve suyu ve içki sanayisinin en gözde meyvelerinden birisidir. Konservecilikte, derin donduruculukta, pasta ve şekerleme alanlarında, reçel, marmelat ve dondurmacılıkta vb. gibi sahalarda çok yoğun tüketilmektedir. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yabanisine rastlamak mümkün olan böğürtlenin sofralık olarak taze tüketimi yanında sanayiye uygunluğu yetiştiriciliğinin önem kazanmasını sağlamıştır. Çok çeşitli işleme tekniği açısından tarıma dayalı sanayi kuruluşları için ekonomik bir çeşit olan böğürtlenin meyve suyu, reçel, marmelat ve içki sanayi, konservecilik, pasta ve dondurma sanayisinde aranan bir üzümsü meyvedir. Ayrıca içerdiği pektin maddesinden dolayı jöle yapımında istenilen bir tür olma özelliğine sahiptir.

Böğürtlen ne zaman meyve vermektedir?

Meyve olgunluk dönemi Haziran ile Ağustos aylarında gerçekleşmekte, sonbahar erken donları fazla etkili olmamaktadır. Ahududu nasıl yetiştirilir? ; organik maddelerce zengin, derin, geçirgen, hafif veya orta bünyeli, su tutma kapasitesi yüksek, hafif asitli veya nötr topraklarda başarılı şekilde yapılır. Sürekli toprak nemi sağlanmış olmalıdır. Fazla kireçli ve tuzlu topraklar uygun değildir. Toprak derinliği en az 1 m olmalıdır. Ahudutları; tohum, kök sürgünleri, uç daldırma, yaprak-göz çelikleri, kök çelikleri ve doku kültürü yöntemiyle çoğaltılabilir. Ahududu bahçesi, kış ayları çok sert geçmeyen bölgelerde geç sonbahar ve kış aylarında tesis edilir. Ancak kış aylarında şiddetli don olayları görülen bölgelerde, erken ilkbahar dikimi daha uygundur.

2 thoughts on “Ahududu (böğürtlen) hakkında bilgiler

Bir yanıt yazın