Türkmenistan’da neler yetişir?

türkmenistan kavunu

Türkmenistan’da neler yetişir?

Türkmenistan’da yetişen tarım ürünleri

Türkmenistan’da yetişen tarım ürünleri nelerdir, Türkmenistan’da ne yetişir, Türkmenistan gelir kaynağı, Türkmenistan bitki çeşitleri, Türkmenistan meyveleri, Türkmenistan Çiçekleri, Türkmenistan Ağaçları, Türkmenistan çalı türleri, Türkmenistan ağaççık çeşitleri, Türkmenistan tarımı,Türkmenistan sebzeleri. Türkmenistanda ne yetişir?

türmenistanda ne yetişmektedir

Türkmenistan’da yetişen bitkiler nelerdir?

  • Pamuk: Türkmenistan’da en çok yetiştirilen tarımsal ürünlerden bir tanesidir. Tarıma dayanan Türkmenistan ekonomisinde pamuk önemli bir yer tutmaktadır. Türkmenistan pamukları dünya çapında bir öneme sahiptir. Çöllerle kaplı olan bir coğrafya olsa da tarım önemlidir.
  • Vahardan Kavunu: Türkmenistan’da yetişen bu kavun türü oldukça lezzetlidir. Kavunla ekonomiye büyük katkılar sağlamaktadır. Kavunun yeri Türkmenistan’da önemlidir. Anadolu’da yetişen kavunlara benzemez.
  • Gülabi Kavunu: Türkmenistan’ın Lebap vilayetinde yetişen bu kavun türü de farklıdır. Lebap vilayetine özel bir kavundur diyebiliriz. Tadı oldukça güzeldir. Sıcaklığın 60 derecenin üzerine çıktığı bir ortamda suya ihtiyaç duymadan yetişen bir kavun türüdür.
  • Buğday: Türkmenistan’ın ana geçim kaynaklarından biridir. Son yıllarda Türkmen devletinin buğday üretimini artırmak için büyük bir çaba sarf ettiği bilinmektedir.

Türkmenistan’da yetişen ağaçlar?

Türkmenistan’da muz, mandalina, portakal ağaçları yetişmez. Türkmenistan vatandaşlarından alınan bilgiye göre Türkmenistan’da şu ağaçlar fazla yetişmektedir. Türkmenistan ağaçları nelerdir?

  1. Üzüm Ağacı: Türkmenistan’da çok çeşitli üzüm çeşitleri mevcuttur. Siyah ve Beyaz üzüm Türkmenistan’da yetişir. bazı vilayetlerde her bağda ve kışlaklarda bulunmaktadır.
  2. Elma Ağacı: Türkmenistan’da bütün elma çeşitleri mevcuttur. Türkmen vatandaşlarından alınan bilgilere göre elmanın çok çeşitli türleri yetişir.
  3. Kayısı Ağacı: Türkiye’de Malatya ve diğer illerde yetişen Kayısı Türkmenistan’da da yetişmektedir.
  4. Nar Ağacı: Türkmenistan’ın bazı vilayetlerinden nar ağacı bulunur. Bunlardan başka meyve ağaçları da elbette vardır.

türkmenistanda ne yetişir

Bir yanıt yazın