silivri ayçiçeği
- Bitki Rehberi

Silivri’de yetişen tarım ürünleri

Silivri’de ne yetişir?

İstanbul’un ilçesi Silivri diğer ilçeler gibi değil tarımsal faaliyet gösterilen topraklara sahiptir. Silivri’de çok çeşitli ağaç, meyve, çiçek ve tarım ürünleri yetiştirilmetedir. Bu yazımızda bu konularda bilgiler vereceğiz. Buğday, Arpa, Ayçiçeği ençok bilinen ürünlerdendir.

Silivri’de yetişen meyve ağaçları; Elma, Armut, Kiraz, Turunçgiller, Şeftali, Vişne

Silivri’de yetişen tarım ürünleri; Buğday, Arpa, Bezelye, tritikale, yulaf, çavdar, çeltik, nohut, kuru fasulye, mercimek, susam, yerfıstığı, kolza (kanola), aspir, patates, yonca, korunga, fiğ yetiştirilebilmektedir. Ayrıca Hıyar, Domates yetişmektedir. Ülkemizde yağlık ayçiçeği en fazla Trakya-Marmara bölgesinde yetişmektedir.

silivri ayçiçeği

Silivri’de yetişen bitki çeşitleri

Anason, rezene, kişniş, nane, fesleğen, çörekotu, çemen, kırmızıbiber, yağ gülü, çay, kudret narı ve şerbetçi otu eklenmiştir. Yakın zamanlarda biberiye, ekinezya, kebere, kekik, lavanta, papatya, şekerotu gibi bazı yeni bitkiler de kültüre alınanlar arasındadır. Çöven, sarı kantaron yanında kardelen, salep, göl soğanı, yılanyastığı, yılan bıçağı, zambak, ters lale ve lale gibi soğanlı bitkiler de yeni kültür bitkileri arasında yerlerini almışlardır. Ancak bunlar içerisinde en başarılı ve yaygın olarak yetiştirilen kekiğin bile bazı türleri hala doğadan toplanmaktadır.

About bitki çeşitleri

Bahçe, Bitkiler, Tarım, Ağaçlar, Çiçekler, Güller, Ağaççıklar, Çalı Türleri, Süs Bitkileri, İç Mekan Bitkileri, Endemik Bitkiler, Türkiye'de yetişen bitki çeşitliliği, Yeşil alanlar, Çim alanları, İnsanların doğa ile ilişkileri vb konularda bilgiler içermektedir.
Read All Posts By bitki çeşitleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir