Sevgi Çiçeği Hakkında Bilinmeyenler

Segi çiçeği nedir? Sevgi Çiçeği nerelerde yetiştirilir? Sevgi çiçeğinin önem ve anlamı nedir? Sevgi çiçeği neden tehlike altındadır. Sevgi çiçeği tehlike altında olan bir çiçek türüdür. Reswmi kurumların verdiği bilgilere göre; Sevgi Çiçeği (Centaurea tchihatcheffii) Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine göre “Çok Tehlikede” (CR: Criticall endangered) kategorisinde değerlendirilmekte, Bern Sözleşmesine göre de kesin koruma altında olan bitki türleri arasında yer almaktadır.

sevgi çiçeği bakımı nasıl yapılır

Sevgi Çiçeğinin Tanımı?

Sevgi çiçeği Anadolu’da halk arasında çeşitli isimlerle bilinmektedir. Sevgi çiçeği halk arasında yanardöner, gelin düğmesi, türbe, peygamber çiçeği olarak da bilinen sevgi çiçeği tek yıllık, kazık kök yapan, kırmızı, pembe, beyaz renkli küçük çiçeklere sahiptir. Tarla ve yol kenarları, ekili araziler ve nadas alanları, killi, alkali derin topraklar bitkinin habitatını oluşturur. Sevgi Çiçeği (Centaurea tchihatcheffii) populasyonunu tehdit eden başlıca faktörler: Doğal alanların yerleşime açılması, habitat bozulması, yoğun tarım, herbisit kullanımı, anız yakılması, kuş zararları, yanlış zamanda toplanmasıdır.

Sevgi Çiçeğinin Çiçeklenme Zamanları

Gölbaşı Sevgi Çiçeğinin çiçeklenme dönemi, Nisan ayının son haftasından başlayıp, Temmuz ayının ilk haftasına kadar devam etmektedir. Mayıs sonu veya Haziran başı ise bitkinin en olgun dönemini oluşturmaktadır. Bu tarihten sonra kapitulumlar kuruyup içini boşaltmaktadır. O yılın iklim değerlerine göre, sıcaklığın ve yağışın uygun olması durumunda, bu tarihleri 1 – 2 hafta öne çekmek, uygun olmaması durumunda da 1 – 2 hafta geriye atmak olasıdır. Normalde Mayıs ayı ortalarına doğru bitki çiçeklenmeye başlamakta ve bitkinin sadece tek bir kapitulumu gelişmektedir. Haziran başlarında ise bireydeki çiçek sayısı artarak daha zengin bir görünüme kavuşmaktadır. Bu arada hem dallanma artmakta hem de boyca gelişmektedir. Daha Fazla bilgi >>

Yanardöner Çiçeği Nerelerde Yetişir?

Yanardöner Çiçeği Ankara’da yetişen endemik bir bitki (çiçek) çeşididir. Tarla ve yol kenarları, ekili araziler ve nadas alanları, killi, alkali derin topraklar bitkinin yetişme alanını oluşturur. Bu nedenle Yanar döner Çiçeği işlenerek havalandırılmış toprakları tercih eder. Ancak tarımsal ilaçların aşırı kullanımı türü tehdit eden ana faktör olarak görülmektedir.  Ayrıca göl etrafındaki rekreasyon çalışmaları ve yerleşimler de tür üzerindeki baskıyı son yıllarda bir hayli arttırmıştır.

Sevgi Çiçeği Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Sevgi Çiçeği Nedir, Nasıl Yetiştirilir?” üzerine 4 düşünce

Bir yanıt yazın