Peruka Çalısı (Duman Ağacı)

Peruka Çalısı Bitkisi

Peruka Çalısı Duman ağacı olarak da bilinmektedir. Peuka çalısının anavatanı ise; Güney Avrupa, Çin olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de duman ağacı nerede yetişir? Türkiye’de peruka çalısı olarakta bilnen duman ağacı Akdeniz kıyılarında maki bitki örtüsünün görüldüğü yerlerde yetişmektedir. Peruka çalısı en fazla 5 metreye kadar uzayabilir. bu çalı türü tüysüz, dibe doğru daralan kısa saplı kış ayında yapraklarını göken bir bitkidir.

Peruka Çalısı hakkında bilgi

Çekirdekli sulu meyveleri çarpık armut biçimindedir. Meyvelerin içinde böbrek şeklinde tek tohum bulunmaktadır. Bitkinin yapraklarının üst yüzü tüysüzdür. Yaprakların alt yüzü morumsu yeşildir. Yapraklarında sonbaharda menekşe moruna yakın koyu kırmızımsı bir renklenme görülür. Taç yapraklı çiçekleri bulunan bitkide çiçeklenme çok kısa sürer. İpliksi dallı, ince tüylü ve salkımlar halinde bulunur. Yeşil, mavi-yeşil renkte olup peruğu andıran meyveleri parlak görünümlüdür. Sonbaharda meyveler tüylü saplar üzerinde asılı kalır. İçerdiği boyar madde Fisetin, sulfurein, sulfuretin.

peruka çalısı nerede yetişir

Peruka Çalısı (Duman Ağacının Faydaları)

Duman ağacının aşağıdaki çeşitli hastalıklara karşı yardımcı madde olarak kullanılırsa yararlı olacağı iddia edilmektedir.

 1. Antibakteriyel özelliği vardır.
 2. Burun akıntısını geçirir.
 3. Çeşitli yaralara ve Cilt hastalıklarına iyi gelir
 4. Egzama tedavisinde kullanılır.
 5. Gözdelerde çıkan arpacıklara karşı etkilidir.
 6. Grip ve nezleye iyi gelir.
 7. Hemoroit tedavisinde faydalıdır.
 8. İlaç yan etkin maddesi olarak kullanılır.
 9. İshali kestiği bilinmektedir.
 10. Mantar hastalığına iyi gelir
 11. Paradontoz ( diş eti iltihaplanması) hastalığına iyi gelir.
 12. Sivilcelere karşı kullanılır.
 13. Varis tedavisinde kullanılmaktadır.
 14. Vücutta olan kaşıntılara karşı faydalıdır.

Related Posts

bitki çeşitleri

Bahçe, Bitkiler, Tarım, Ağaçlar, Çiçekler, Güller, Ağaççıklar, Çalı Türleri, Süs Bitkileri, İç Mekan Bitkileri, Endemik Bitkiler, Türkiye'de yetişen bitki çeşitliliği, Yeşil alanlar, Çim alanları, İnsanların doğa ile ilişkileri vb konularda bilgiler içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir