Özbekistan’da yetişen bitkiler

Özbekistanda yetişen tarım ürünleri

Özbekistan topraklarını % 50 oranında tarımsal faaliyetlere uygun toprak bulunmaktadır. Özebistan’da Tarım ürünlerinden en önemlileri şunlardır; Pamuk, Patates, Domates, Salatalık, Soğan, Havuç, Pirinç, Top Pancarı, Mısır, Sarımsak, Kavun, Karpuz gibi ürünler yetiştirilmektedir.

özbekistan bitkileri

Özbekistan’da yetişen ağaç türleri

Özbekistan sınırları içinde çeşitli meyve ağaçları ve meyve vermeyen ağaçları mevcuttur. Şimdi bu ağaçlar hakkında size bilgiler sunacağız. Özbekistan ağaları; Elma Ağacı, Armut Ağacı, Kayısı Ağacı, Şeftali Ağacı, Ayva Ağacı, Nar Ağacı, İncir Ağacı, Hurma Ağacı, Üzüm, Erik Ağacı, Kiraz Ağacı, Dut Ağacı, Kiraz Ağacı, Ceviz Ağacı, Badem Ağacı, Antep Fıstığı, Çam Ağacı vb

Özbekistan Cumhuriyetinde Yetişen Bitki Türleri

Özbekistan’da tarım ve toprak politikası bağımsızlığın ilk günlerinden itibaren gerçekleştirilen ekonomik reformların kilit bileşeni olmuştur. Ülkede sürdürülen toprak politikasının amacı, arazi kaynaklarının ekonomi sektörlerine dağılımında tarımın önceliğini korumadır. Bu bağlamda tarım arazilerinin rasyonel kullanımına, arazinin verimliliğini arttırmanın ekonomik mekanizmalarını oluşturmaya, toprakların tarım dışı ihtiyaçlara tahsis edilmesi durumundaarazi tasarruf teknolojilerinin uygulanmasına yönelik yaklaşımların geliştirilmesi,arazi vergisi teşvik mekanizmalarının ve kira ödemelerinin iyileştirilmesi birer zorunluluk haline gelmiştir.

Özbekistan’da Tarımsal Alanlar

İklim koşulları açısından Özbekistan 7 ekonomik bölgeye bölünmüştür. Bunlar, Taşkent bölgesi (Taşkent ili ve Taşkent şehri), Fergana bölgesi (Fergana, Andican ve Namangan illeri); Golodnostep bölgesi (Cizzakve Sirderya illeri), Semerkant bölgesi (Semerkant ili), Güney bölgesi
(Kaşkaderya ve Surhanderya illeri), Buhara – Nevai bölgesi (Buhara ve Nevai illeri) ve Aşağı Amuderya bölgesidir (Harezm ili ve Karakalpakistan Cumhuriyeti).