Ülkemizde turizm amaçlı oturma izni olarak kalan yabancılar banka hesap açabilirler. Bütün bankalar yabancılara ehsap açmaya bilir. Her bankanın belirli kural ve kaideleri olabilir. Oturma izni almış, adres yerleşim belegesi hazır olan; bunun yanında vergi numarasıda olan yabancılar pasaportlarınıda alarak banka şubelerine başvuru yapabilir. Genel olarak devlet bankalarının yabancılara hesap açtığı bilinmektedir. Özel bankalarda bazı yabancılara hesap açabilir. Bunu öğrenmek için yabancının yukarıda yazılı evraklar ile ikamet ettiği ilçede bankaya müracaat etmesi gerekmektedir. İkamet izni olan ve istenen evrakalrı hazır eden yabancılar bankalara giderek bilgi alabilirler.

Yabancı uyruklu biri Türkiyede banka hesabı açabilir mi?

Türkiye’de resmi olan; ikamet izni almış, nüfus müdürlüğü veya muhtarlıklarda adresleri kayıtlı olan yabancılara genel olarak banka hesabı açılmaktadır. Banka hesabı açacak olan yabancıların öncelikle hesap açmak istediği banka şubesine giderek kendisinden hangi evrakalrın isteneceğini öğrenmesi gerekmektedir. Bu bilgileri elde ettikten sonra kişi banka şubesine gelerek hesap açabilir. Yabancılara hesap açan bankaların başında devlet bankaları gelmektedir. Bunun yanı sıra özel banka şubeleride yabancılara hesap açabilmektedir.

Yabancıların hesap açabileceği bazı bankalar

  • T.C. Ziraat Bankası
  • T.Halkbankası
  • T.Vakıflar Bankası
  • Garanti BBVA
  • Denizbank vb.

Sığınmacılar banka hesabı açabilir mi?

Oturma izni olan yabancılar banka hesabı açabilir mi?

Türkiye’de bulunan sığınmacılara banka hesabı açılmayabilir. Bir sığınmacının eğer 99 ile başlayan kimlik numarası var, adres yerleşim yeri belgesi var olsada pasaportları genelde bulunmamakatdır. Kısa süreli Türkiye’de sığınmacı olarak bulunan yabancıların banka hesabı açabilmesi zordur. Bu sadece bir tahmini cevaptır. Türkiye’de resmi bir sığınmacı iseniz kayıtlı olduğunuz ilçelerdeki bankara müracaat edebilirsiniz. Her banka farklı prosedür uygulayabilir belki de hesap açabilirler. Bunun en iyi yöntemi yabancının hesap açmak istediği bankaya müracaatı ile belli olacaktır.

4 Replies to “Oturma izni olan yabancılar banka hesabı açabilir mi?”

Bir cevap yazın