Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşları Türkiye’de vize almadan 90 gün kalma hakkına sahiptir. 3 ay Türkiye’de kalabilen Azerbaycanlılar oturma izni başvurusu yapma hakkına da sahiptir. Azerbaycan vatandaşlarına Türkiye’de ikamet izni verilmektedir. Azerilerin Türkiye’de ikamet – oturma izni başvurusu yapması için Göç İdaresi web sitesi üzerinden randevu almaları gerekmektedir. Göç idaresinden randevu alındıktan sonra, randevu tarihinde randevu aldığı göç idaresine gitmelidir. Online oturma izni randevusu almak isteyen Azerbaycan vatandaşlarına yabancılara özel sigorta ve bir adet dijital ortamda foto lazımdır. Bu belgelerle randevu alınabilir.

Azerbaycan vatandaşı Türkiye’de ne kadar kalabilir?

Azerbaycan vatandaşı Türkiye’de ne kadar kalabilir 2021? 2021 yılı itibari ile Azerbaycan vatandaşı ülkemizde 90 gün (3 ay) kalmaktadır. Bu süre zarfında ikamet izni alabilir, ikamet izni aldıktan sonra şartları uygun olursa çalışma izni başvurusu yapma hakkına da sahiptir.

Azerbaycan pasaportu ile ikamet izni alma

Azerbaycan vatandaşına Türkiye'de ikamet izni

Türkiye’de Azerbaycan vatandaşı oturma izni alabilir. Oturma izni başvurusu işlemleri internet üzerinden yapılır. https://e-ikamet.goc.gov.tr/ bu adres üzerinden oturma izni randevu oluşturan Azerbaycanlılar, randevu tarihinde randevu aldığı göç idaresinde bulunmak zorundadır. Azerbaycan vatandaşına oturma izni fiyatları; Oturma izni harcı 80 $, İkamet kart bedeli 125 ₺, Geçerli sağlık sigortası ortalama 200 ₺ bir masrafla karşılaşmaktadır. Göç idaresinin talep ettiği evrakların tamamlanması sonucunda verdiğiniz adrese ikamet izni kartı PTT kargo ile gönderilmektedir.

Azerbaycan vatandaşlarının Türkiye’de çalışma izni

İkamet tezkeresi eline ulaşan Azerbaycan vatandaşları Türkiye’de çalışma izni başvurusu yapma hakkında sahiptir. İşveren ile anlaştığı taktirde çalışma izni başvurusunda bulunabilir. Azerbaycanlıya çalışma izni için evraklar; Pasaport, oturma izni kimliği, resim, adres yerleşim belgesi, diploma ile kişisel bilgiler gereklidir. Azerbaycan vatandaşına iş verecek olan kurumun ise hazırlayacağı evraklar; E-İmza, Vergi levhası, Son altı ay şirket gelir tablosu, 16 haneli işyeri numarası, Ödenmiş sermaye bilgileri vb.

Azerbaycan vatandaşına çalışma izni yapmak için; iş yerinden en az 5 Türk vatandaşının sigortalı olası gerekmektedir. Ödenmiş sermaye ise iki yüz bin ₺ veya dolar olmalıdır. Detaylı bilgi için 157 yi arayabilirsiniz. Azerbaycan pasaportu ile oturma izni olan, Çalışma izni başvurusu yapabilmektedir.

Azerbaycan vatandaşlarının Türkiye’de oturma izni

Azerbaycan vatandaşlarının Türkiye’de oturma izni” üzerine 3 düşünce

Bir yanıt yazın