Nar ağacı nasıl budanır?

Nar ağacı budama zamanı

Şekil budaması fidan dikiminden sonraki 2 ile yıl içerisinde ağaçlar verime yatmadan önce yapılır. Dikimden sonra dipten çıkan kuvvetli 2, 3 veya 4 sürgün ana gövde oluşturmak üzere seçilir ve tepeleri ortalama 55 cm’den kesilerek taçlandırılmaları sağlanır. Soğuk bölgelerde taç yüksekliği daha fazla olmalıdır. Ana gövdelerden çıkan birinci ve ikinci dallarda da 2. ve 3. yıllarda yine 55 ile 60 cm’den tepe alma yapılarak taç teşkili tamamlanır. Bu yıllarda seçilen gövdeler dışında öteki dip sürgünleri sürekli olarak temizlenmelidir. Nar ağacı genel olarak 2. ve 3. yıllardan itibaren meyve vermeye başlar.

Nar ağacı hangi ayda budanır?

İlk üç yılda şekil verilen nar ağaçlarına 3. yıldan itibaren verim budaması yapılmaya başlanır. Nar ağaçları sonbaharda yaprak dökümünden itibaren erken ilkbaharda gözlerin sürmesinden önceki döneme kadar budanabilir. Kışı soğuk geçen bölgelerde erken budama tavsiye edilmez. Kışı yumuşak geçen bölgelerde ise Ocak Şubat aylarında budama yapılabilir. Budamada dip sürgünleri ile taç kısmında görülen obur dallar dipten kesilmelidir. Zamanla taç içerisinde boşluklar oluşursa obur dalların bu boşlukları doldurmak amacıyla uçları alınarak dallanması sağlanmalıdır.

nar ağacı budama şekilleri

Türkiye’de yetişen nar ağacı isimleri nelerdir?

 • Aşi nar
 • Batem Esin narı
 • Batem Hicrannar
 • Batem Onur nar
 • Batem Yılmaz nar
 • Hicaz Narı
 • Katır başı

Narın sağlığa faydaları nelerdir?

 1. Bilimsel araştırmacıların prostat kanserine yakalanma riskini azalttığını söylemeleri de önemlidir.
 2. Nar meyvesi kanser hücrelerinin hızını yavaşlatır.
 3. Bir su bardağı nar suyu günlük ihtiyacımız olan C vitamininin % 25’ini karşılar.
 4. C, B1 ve B2 vitaminleri içerir
 5. Düzenli olarak nar suyunun tüketilmesi bilim adamları tarafından tavsiye edilmiştir.
 6. Nar meyvesinin prostat kanserine karşı etkili olduğu söylenmektedir.
 7. Nar’ın ismi Kuranı-ı Kerim’de de geçmektedir bu sebeple de, halk arasında ‘Cennet Meyvesi’ olarak da bilinmektedir. 
 8. Zengin potasyum içerir.

Nar ağacında verim budaması ne zaman yapılır?

Nar Ağaçlarında Verim Budaması, Nar ağacı genel olarak 2. ve 3. yıllardan itibaren meyve vermeye başlar. İlk üç yılda şekil verilen nar ağaçlarına 3. yıldan itibaren verim budaması yapılmaya başlanır. Nar ağaçları sonbaharda yaprak dökümünden itibaren erken ilkbaharda gözlerin sürmesinden önceki döneme kadar budanabilir. Kışı soğuk geçen bölgelerde erken budama tavsiye edilmez. Kışı yumuşak geçen bölgelerde ise Ocak Şubat aylarında budama yapılabilir. Budamada dip sürgünleri ile taç kısmında görülen obur dallar dipten kesilmelidir. Zamanla taç içerisinde boşluklar oluşursa obur dalların bu boşlukları doldurmak amacıyla uçları alınarak dallanması sağlanmalıdır.