Mevsime göre çim bakımı nasıl yapılmalıdır?

Kış Mevsiminde Çim Bakımı, Yaz Mevsiminde Çim Bakımı, Sonbahar Mevsiminde Çim Bakımı, Yaz Mevsiminde Çim Bakımı, Mevsimsel Çim bakımı nasıl yapılır

Mevsime göre çim bakımı nasıl yapılmalıdır?

Mevsimlere göre çim bakımı yapma

Her mevsimde çimler bakım istemektedir. Çim bakımı ne kadar güzel olursa o kadar sağlıklı kalır. Özellikle bahçe ve parklara olan çimlerin bakımı azami dikkat gerektirmektedir. Her mevsim çim nasıl bakılır? Çim bakarken nelere dikkat edilir? Mevsimselolarak çim bakımları nasıl olmalıdır? bu gibi sorulara cevap vereceğiz.

Kış Mevsiminde Çim Bakımı, Yaz Mevsiminde Çim Bakımı, Sonbahar Mevsiminde Çim Bakımı, Yaz Mevsiminde Çim Bakımı, Mevsimsel Çim bakımı nasıl yapılır

Mevsimsel olarak çim bakımları

Çimler her mevsim bakılmalıdır. Çimlerin mevsimlere göre nasıl bakılacağı hakkında size bilgiler vereceğiz. Aşağıda mevsimlere göre çim bakımı bilgileri verilmektedir.

İlkbahar Mevsiminde Çim Bakımı

Çimler uzamaya başlayınca çim biçme mevsimi gelmiş demektir. Önce bütün yaprak ve çöpler alınır. İlk biçimde bıçak en yüksek ayara getirilir. Daha sonrakilerde normal boyda biçilir. Makinenin girmediği yerler için sırt tırpanı gibi aletler kullanılır. İlk biçimden sonra silindir çekmek faydalı olacaktır. Kenarlarda bozulma varsa düz kenarlı bir kürekle düzeltilir.

Yaz Mevsiminde Çim Bakımı

Çimler düzenli olarak biçilir ve sulanır. İhtiyaca göre mevsim içinde 1-2 kere çim gübresi atılabilir. Kazık köklü kalıcı bitkiler çıkarsa elle sökülür. Çok sıcak zamanlarda çimler biraz uzun bırakılmalıdır. Sıcak havalarda aşırı kısa biçme sararma ve kelleşmelere sebep olacağından yapılmaması gerekir.

Sonbahar Mevsiminde Çim Bakımı

Çim alanda en yoğun işler bu mevsimde yapılır. Kalıcı yabani otlar varsa havalar fazla soğumadan ot ilacı yapılır. Bir kaç hafta sonra çimler tırmıklanarak havalandırılır. Bu alet hem dipte biriken kuru ot tabakasını temizler hem de toprağın bir miktar havalanmasını sağlar. Sonbaharda çimlere toprak takviyesi yapılabilir.

Kış Mevsiminde Çim Bakımı

Kışın çim alanda fazla iş yoktur. Çim makineleri ve diğer ekipmanın temizlik ve bakımı yapılır. Sıcak iklimlerde kışın seyrek de olsa biçim ve kurak ise sulama yapılabilir. Kuru yapraklar hastalığa sebep olmaması için birikmeden toplanır.

2 thoughts on “Mevsime göre çim bakımı nasıl yapılmalıdır?

Bir yanıt yazın