İnceleme

Defne’nin mitolojik hikayesi

Defne yaprağı neyi simgeler

Defne tacı anlamı, Defne yaprağı neyi simgeler, Yunan Mitolojisi Sembolleri ve anlamları, Defne yaprağının faydaları, Defne yaprağı Dövme, Mitolojide özgürlük simgesi, Defnenin simgesel anlamı, Defne simgesi, Defne simgesinin kimler kullandı, Defne yaprağı simgesinin tarihi.

Defne Neyi Simgeler?

Yunan mitolojisinde Zeus’un oğlu Apollon bir gün gökyüzünde Aşk Tanrısı Eros ile karşılaşır ve onun okçuluk kabiliyeti ile ilgili alaycı sözler söyler. Bunun üzerine sinirlenen Eros, Apollon’a oklarının acısını tattıracağına yemin eder. İki ok hazırlar; bunlardan biri saplandığı kişiye sonsuz aşk ve tutku verecek; diğeri ise aşktan tamamen uzaklaştıracaktır. Mitolojiye göre bir gün Apollon Thessalia’da kıyıları ağaçlarla gölgelenen Peneus ırmağı kenarında, güzeller güzeli su perisi Daphne’yi görür. O sırada intikam vaktinin geldiğini anlayan Eros, aşk okunu Apollon’un kalbine saplar. Apollon, Nehir Tanrısı’nın kızı olan Daphne’ye sırılsıklam aşık olmuştur. Fakat ne yazık ki nefret oku da Daphne’nin kalbine saplanmıştır.

Defne Yaprağının Mitolojik hikayesi

Daphne, Apollon’dan sürekli kaçacak ve aşkını reddedecektir. Işığın ve müziğin tanrısı güçlü ve yakışıklı Apollon her gün ormana Daphne’nin güzelliğini seyretmeye gider. Apollon’dan korkan Daphne bir gün yine kaçarken, artık daha fazla dayanamayacağını anlar. Bunun üzerine toprak ana ve babası Nehir Tanrısı’ndan yardım ister. Apollon tam Daphne’yi yakalayacakken, genç kızın vücudu birden ağırlaşmaya, ayakları toprağa doğru kök salmaya başlar, kolları dallara, saçları yapraklara dönüşür. Güzeller güzeli Daphne, artık sonsuza dek Defne Ağacı olarak kalacaktır. Apollon ona ulaştığında kalp atışları halen duyulmaktadır. Bunu gören Apollon çok üzülür ve ağaca sarılarak ona çok aşık olduğunu, ağacı sonsuza dek yaşatacağını ve onu unutturmayacağını söyler. Bundan böyle Apollon’la özdeşleşen Defne yaprağı, kahramanların tacı olarak zaferi simgeler.

defne yaprağı simgesi ne anlama gelir

Defne bitkisinin diğer isimleri

İngilizce’de laurel ve bay
Fransızca’da laurier
Almanca’da lorbeer
İspanyolcada laurel
İtalyanca’da alloro, lauro
İsveçce’de lager
Yunanca’da daphane
Rusça’da lavr
Arapça’da ghar
Çince’de yueh-kuei
Japonca’da gekke iju

Defne Ağacı Hakkında Bilgi

Defne Ağacı Ekolojisi

Defne, kışı ılıman, yazları sıcak olan yerleri sevmekte, toprak isteği fazla olmamakla beraber rutubeti yeterli dere yataklarını tercih etmektedir. Sızıntı suyunun ya da nemli dere içi ortamının olmadığı fakat deniz etkisine açık kurak güney yamaçlarda da görülmektedir. Küme, grup halinde çoğunlukla diğer maki türleri ve kızılçam altında topluluk oluşturur. Toprak bünyesi ise balçık, kumlu balçık, balçıklı kum, kumlu killi balçık, killi balçık, kil olup, toprak pH’sı 6,70– 7,96 arasındadır. Defnenin kireçli, humuslu, serin toprakları sevdiği bilgisi mevcuttur. Tabii olarak yetiştiği alanların ortalama sıcaklığı nadiren sıfırın altına düşer ve yıllık yağış miktarı 600–2000 mm. nin arasında değişmektedir. Dikey yayılışı deniz seviyesinden başlamakta, güneyde 1000, hatta münferit halde 1100 m. ye kadar çıkabilmektedir. Defnenin yayılışını etkileyen en önemli faktör, toprak ve hava nemidir. Defnenin genel olarak akarsu kenarı, taban suyunun yüksek olduğu yerler ya da denizin nemli rüzgârlarına açık yüksekliklerde yetiştiği gözlemlenmiştir. Kaynak Defne Eylem Planı >>