Çim biçme nasıl yapılır?

Çim biçme nasıl yapılır?

Bahçelerde veya parklarda vesair alanlarda bulunan çimlerin düzenli aralıklarla biçilmesi zorunluluğu vardır. Daha güzle bir alan için çimlerin düzenli aralıklarla iyi bir şekilde biçilmesi çok önemlidir. Peki çim ne zaman biçilir, nasıl biçilir? bu konu hakkında çeşitli bilgiler vereceğiz. Çim ne zaman biçilmelidir? Çim alanda bitki boyu 6-8 cm olduktan sonra ilk biçimde bu yüksekliğin yarıya indirilmesi gerekir. Daha sonraki biçimlerde 3-3,5 cm’den biçilebilir. Biçme makinesinin bıçakları daima keskin tutulmalıdır. Keskin olmayan bıçakla biçilen çim zarar görür, hastalıklara karşı direncini kaybeder. Aşırı sıcaklarda çimin sağlıklı kalabilmesi için çim normalden biraz daha yüksekten biçilmelidir.

Çim alanında yabani otların temizliği

Tek yıllık yabani otlar: Bu tip bitkiler genelde ilk ekim sonrası ortaya çıkar ve birinci biçimden sonra kaybolurlar. Çok yıllık yabani otlar: Bu tip yabani otlar genellikle taşınma ile alana gelir ve biçimde gitmezler. Çok yıllık yabani otlar için yabani ot ilaçları kullanılmalı veya mekanik olarak (elle) mücadele edilmelidir.. Bu ilaçların kullanılmasında mutlaka ilaç bayiinin den bilgi alınması ve söylenen dozlarda tatbik edilmesi gerekir.

çim alanı biçimi

Çimlerde yosun temizliği nasıl yapılır? Yosun tabakası toprağın beslenmesinden çok, fazla ve kısa biçimden, kireç azlığından, drenajın kötü olmasından, gölgeden, sabah çiğinden, üst toprak tabakasının inceliğinden, sıkışmadan dolayı oluşur. Öncelikli olarak oluşan yosunun kazınması ve yukarıda belirtilen durumlarda iyileştirme yapılması gerekmektedir. Çok gerekli ise ilaçlama yapılmalıdır.

One thought on “Çim biçme nasıl yapılır?

Bir yanıt yazın