Bitki zararlıları ile doğal mücadele

bahçelere zararlı böcekler

Bitki hastalıkları ile mücadelede kullanılan yöntemler

Toprak Solucanı ile Nasıl Mücadele Edilir

Toprak solucanına engel olabilecek doğada bazı avcı grubundan canlılar bulunmaktadır. Yılan, kuş, kertenkele gibi.  Evinizde bulunan salon bitkileriniz için toprak solucanının kolay bir mücadele yöntemi bulunmaktadır. Saksılarınızda bulunan toprak solucanları ile mücadele etmek için yapmanız gereken işlem bir kap su içerisine tütün yerleştirdikten sonra ve tütünde bulunan nikotin suya karıştıktan sonra saksının içine dökün. Nikotin solucanları için oldukça tehlikeli bir zehir türüdür. Bu işlem yapıtlıktan sonra solucanlardan kurtulmuş olursunuz. Bu uygulayacağınız işlem yeterli gelmezse farklı kimyasal ilaçlara ile 2-3 kez uygulama yaparak bitki topraklarınızda bulunan solucanlardan kurtulabilirsiniz.

zararlı böceklerin isimleri

Sümüklü Böcek Ve Salyangozlar

Sümüklü böcek ve salyangozlar hızlı üreyen zararlı türlerdir. Üremek için yumurtalarını toprak içerisine bırakırlar ve nemli havayı çok severler. Gece saatlerinde faaliyet gösterirler, tek yıllık süs bitkilerinin yapraklarıyla beslenirler. Bitki etrafında dolaşırken salgıladıkları sümüksü madde ile yetiştirilen bitkinin görünümüne zarar verirler. Bu zararlı türü özellikle seralarda oldukça fazla bulunur ve yetiştirilen ürünün Pazar değerinin kaybolmasına da sebep olurlar.

Sümüklü Böcek Ve Salyangozlar ile Mücadele nasıl yapılır

Sümüklü böcek ve salyangozlar el ile toplanabilirler. Ayrıca toprağı işlediğiniz zaman toprak altında bulunan larvaları öleceğinden dolayı üremelerine de engel olabilirsiniz. Bu uygulayacağınız işlemler yeterli gelmezse farklı kimyasal ilaçlar ile mücadele edebilirsiniz. Ancak ilk önceliğiniz elle toplama ve toprak işleme olmasını tavsiye ederiz. Kimyasal ilaçların kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Nematodlar Zararlısı

Nematodlar çoğunlukla toprakta, suda ve çürümeye başlamış olan organik maddelerde yaşarlar. Birçok türü de bitkilerin farklı kısımları ile beslenme gerçekleştirirler ve bitkiye zarar verirler. Bunlara bitki parazit nematodları denmektedir. Bitkiyi sokup emer ve bu emme sonucu bitki köklerinde urlar meydana getirtirler. Bitki köklerinde bulunan iletişim iletim dokularının bozulmalarına sebep olurlar bu işlem sonucunda da bitkinin topraktan alması gereken besin ve su alımına engel olurlar. Bundan dolayı bitkilerin gelişmesi engellenir istenilen düzeyde bitki gelişim gösteremez. Bitkilerde bodurlaşma ve sararmalar meydana gelir ve bunun sonucunda da bitkiler ölmeye başlar.

Nematodlar nasıl mücadele edilir

Danaburnu Zararlısı Danaburnu zararlısı fidanlıklarda ve süs bitkilerinde toprağın altında meydana getirdikleri galeriler ile bitkilerin köklerini kesersek beslenmelerini gerçekleştirirler ve bitkiye bu şekilde zarar verirler. Bitkiden oluşmaya başlayan yeni filizleri tamamı ile kurutular çoğunlukla bitki üzerinde bulunan çürümüş organlarla beslenme ihtiyaçlarını gerçekleştirirler.

Danaburnu Zararlısı ile Nasıl Mücadele Edilir

Danaburnu bitkilerde meydana gelen zararlılar arasında mücadele etmesi en zor olan zararlı türüdür. Yaşamlarını sürdürdükleri galerilerine su baskını yapmak sureti ile mücadele edilebilirler. Yetişkin durumda olan danaburnunun yumurtalarını yerleştirmeden tespit edilir işlem uygulanması gerekmektedir. Danaburnu ile farklı ilaçlar yapılarak mücadele edilebilir.

Yaprak Biti Zararlısı

Yaprak bitlerinin yetişkin olanları ve larva halinde olanları bitkide bulunan taze sürgünlere ve yapraklarına hortumlarını sokarak bitkide bulunan özsuyunu emerek bitkileri zayıf düşürürler. Yaprak bitlerinin salgıladıkları ballı madde bitkide fumanije sebep olur. Bunlar bitkilerde oluşan bazı mantar türlerinin taşıyıcılarıdırlar.

Yaprak Biti Zararlısı

Yaprak Biti Zararlısı ile Nasıl Mücadele Edilir

İlkbahar mevsiminde bitkide bulunan taze sürgünlere saldırması ile fark edilince bu zararlı ile mücadeleye başlanması gerekmektedir. Zararlılarla mücadele Evde yetiştirmekte olduğunuz bitkilerde yaprak biti oluştuğunda bir kaba az miktarda su koyup az miktarda arap sabunu ile iyice karıştırdıktan sonra bulamaç haline getirilir. Daha sonrasında toprak kısmı dökülmeden bitki ters çevrilerek meydana getirilen bulamaç a batırılır. Bu işlem yapıldıktan sonra soğuk bu ile bitki durulanır. Bu zararlılara karşı kışlık mücadele tavsiye edilir. Fidelikler ve seralarda sarı yapışkan tuzaklar kullanılmalıdır. Bu uygulanacak olan işlemler yeterli olmazsa yaprak biti yoğunluğunu azalmak için 2-3 kez olmak kaydı ile ilaçlama yapılabilir.

Kabuklu Bitler zararlısı

Kabuklu bitler çoğunlukla bitkilerde bulunan genç sürgünlerde, meyvelerde, dallarda ve bitki kökleri ile gövdelerinde bulunurlar. Bitkinin dokularına hortumlarını sokarak bitkinin öz suyunu sürekli emerek zayıf düşmesine ve kurumasına neden olurlar. Bitki üzerinde zarar yükseldikçe bitkide gelişim yavaşlar bitki yaprakları dökülmeye başlar ve bunun sonucunda da bitki tamamen ölür.

Kabuklu Bitler zararlısı ile Nasıl Mücadele Edilir

Bitki üzerinde meydana gelmiş olan kabuklu bitler dallara bulaşmışsa eğer budama işlemine tabi tutulup bitki üzerinden tamamen alınması gerekmektedir. Ayrıca bitki gövdesi sert bir fırça yardımı ile iyice fırçalanmalıdır. Kabuklu bitler ile beslenen doğada çeşitli canlılar bulunmaktadır. Kabuklu bit bulunan bitkilerde kış mevsiminde ilaçlama işlemi yapılabilir. Eğer ilaçlama işlemi yeterli olmazsa kabuklu bit larva çıkış döneminde etkili madde içeren ilaçlama yapılabilir.

Bir cevap yazın