Bitki Rehberi

Bahçe Çiçekleri Nasıl Gübrelenir?

Behçede Çiçeklere Ne Zaman Gübre Atılır?

Bahçe çiçeklerinin besin maddeleri eksik olunca çiçeklerde bozulmalar başlamaktadır. Bu güllerin ve yaprakların dahi dalların bile çürümesine sebep olabilir. Bu belirtiler bir bahçede meydana geldi ise uygun bir şekilde gübreleme yapılması gerekmektedir. Peki bahçe çiçeklerini nasıl gübreleme uygun olur?

bahçe çiçeği gübreleme zamanı

Bahçe Çiçeği Gübreleme

Gübrelerin bitkiler arasına serpilip, toprağın hafifçe tırmıktan geçirilmesi şeklinde yapılır. Uygulamadan bir gün önce toprak nemlendirilir, gübrelemeden sonra sulama yapılır. Gübrelerin bitki üzerinde, yapraklarda kalmamasına özen gösterilmelidir. Gübreleme yapılırken güneşli olmayan
havalar seçilmelidir. Suda erimiş halde gübre uygulaması daha çok balkon ve teraslarda ya da kasalar içerisinde yetiştirilen çiçeklerde söz konusudur. Güneşli yerlerde yetiştirilen bitkilerin azot gereksinimi, gölge yerlerde yetiştirilenlere oranla daha fazladır.

Bahçe Çiçeklerinde Uç Alma

Uç Alma, Solmuş Çiçeklerin Uzaklaştırılması Bazı bahçe çiçeklerinde alt kısımlardan başlayarak dallanan toplu görünümlü bitki elde etmek veya
parterlerdeki bitkilerin çiçekli durumda kalma sürelerini uzatmak için fidelerde uçtan kırma yoluyla hafif budama yapılır. Bazı bahçe çiçeklerinde ise çiçekler solduktan sonra bitkilerin. Budanması ve hafifçe gübrelenmesi ile çiçeklenme dönemi uzatılabilir.