Armut Ağacı Budama Armut ağaçlarında fidan veya gelişmiş ağaçlarda çeşitli budamalar yapılabilir. Bunlar verim budaması ağacı gençleştirme budaması, kuru dalları ayıklama budaması şeklinde olabilir. Armut ağacı budamsı genel olarak dinlenme döneminde yaprak döktükten sonra ilkbahar öncesi yapılır. Meyve verme aşamasında armut budaması yapılamaz.

Armut Budama

Armut ağaçlarında budama dikimden önce önce kök budaması ve tepe vurulması ile başlayan bir süreçtir. Armut ağaçlarında budama yapmak dikkat ve tecrübe gerektirir. Armutlarda fidanlara verilecek şekil kurulacak bahçenin yeri, toprak tipi, çeşidin meyve özelliği ve iriliğine bağlı olarak belirlenmelidir. Armut budama zamanı ne zaman? Armut ağacı suyu sever mi? Armut ağacının bakımı nasıl yapılır? Armut ağacı budaması nasıl yapılır?

Armut Ağacı Budama Şekilleri

  1. Doruk dallı
  2. Değişik doruk dallı
  3. Palmet
  4. Kordon (duvar sistemi) terbiye sistemi

Armut ağaçlarında seyreltme budaması

ağaç budama şekli

Seyreltme budamasında amaç daha fazla veril elde etmektir. Armutlarda bazı çeşitlerde daha iri ve kaliteli ürün almak için özellikle Deveci Armudunda % 75 meyve seyreltme budama çalışması yapılır. Genel olarak ağacın tümünde çok fazla meyve varsa salkımların her birinde 1-2 meyve kalacak şekilde seyreltme yapılır. Bir diğer ölçüde 20-30 yaprağa bir meyve düşecek şekilde seyreltme yapılır. Armut ağaçları hasattan sonra yaprakların tamemen düşmesi sonrasında don olmayan havalarda yapılması önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın