Akçaağaç hangi bölgede yetişir?

Akçaağaç Türkiyede nerede yetişir?

Latincede Acer olarak bilinen akçaağaç; ağaç ve ağaççık ve çalı türünde bir bitkidir. Yazın yeşil kalabilen bir ağaç türüdür. En önemli özelliği tohumları çift kanatlı olması ve salkım hâlinde bulunmasıdır. yaprakları çok parçalı bazı türlerin ise az parçalıdır. Sonbaharda yapraklar sarı ve kırmızı renk alırlar. Akçaağaç çiçekleri sarı, yeşil tonlarında, beyaz ve mor olarak bilinir. 6 Çeşit akçaağaç türü vardır. Bu akçaağaç çeşitleri aşağıda incelenmiştir.

kırmızı akçaağç yaprakları

Akçaağaç türlerinin renkleri nelerdir?

 • A. negundo: Beyaz
 • A. japonica, A. saccharinum: Sarı
 • A. palmatum, A. palmatum dissectum, A. platanoides: Kırmızı:
 • A. japonicum, A. ginnala, A. palmatum, A. dissectum: Sonbaharda yaprakları kırmızı olur
 • A. campestre, A. negundo: Sonbaharda yaprakları sarı olanlar
akçaağaç renkleri

Akçaağaçların Çeşitleri Nelerdir? Kaç Tür Akçaağaç vardır?

 1. Ova akçaağacı (Acer campestre) ; Ülkemizde kuzey kesimlerinde yetişmektedir. 1500 metre rakıma kadar kızılağaç, gürgen, kayın ve saplı meşe ile birlikte bulunur.10 m boylanabilir. Diğer Akçaağaçlar arasında en yavaş büyüyenidir. Yuvarlak bir tepe oluşturur. Dallanması sık yapıdadır. Gövde kabuğu kalın, düzensiz çatlaklıdır. Yapraklar 5–10 cm boyutunda, yeşil 3–5 lopludur. Sonbaharda renkleri sarı ya da sarı- kırmızı olur. Yavaş büyür. Sıcak sever. Güneşli- yarı gölge yerlerde, kuru – taze, killi ve balçıklı topraklarda yetişebilir. Kirece dayanıklıdır. Rüzgârlı ve dumanlı yerlerde yetişebilir. Tohumla üretimi esastır
 2. Dişbudak yapraklı akçaağaç (Acer negundo) : Ülkemizde yaygın olarak bulunmaktadır. 15–20 m boy yapar. Yuvarlak bir tepe oluşturur. Gövde kabuğu grimsi- bej, düzensiz çatlaklı; sürgünleri açık yeşil, bileşik yaprakları 3–5 yaprakçıktan oluşur. Yaprakları 5-10 cm uzunluğunda ve parçalıdır. Yaprağının üst yüzü parlak yeşil, sonbaharda sarıdır. Mart – nisanda açan çiçekleri sarımsı-beyaz-yeşildir. Kanatlı yapıda meyveleri vardır. Gençken hızlı büyür. Besin isteği yüksektir. Ilıman ve nemli iklimlerden ayrıca ışıktan ve yarı gölgeden hoşlanır. Su baskınlarına ve rüzgâra dayanıksızdır.
 3. Japon alev akçaağacı (Acer palmatum) : Japonya kökenlidir. Boylu çalı veya ağaççık formundadır. 5-6 m boylanır. Yaprakları 5-7 parçalıdır. Yaprakların kenarı testere dişi gibidir. Sonbaharda çok parlak kırmızı renge sahiptir. İyi drenajlı topraklardan hoşlanır. Kuru, humuslu, hafif ıslak ve asidik topraklarda gelişir. Tuzlu topraklardan kaçınır. Besin isteği yüksek bir türdür. Güneşli yarı gölgede gelişimi iyidir. Şiddetli donlardan zarar görür. Tohum, çelik ve aşı ile üretilir.
 4. Çınar yapraklı akçaağaç (Acer platanoides) : Ülkemizde Trakya, Ege, Marmara bölgesinde yetişmektedir. 20 – 30 m boy yapar. Gövde kabuğu uzunlamasına çatlaklıdır. Sürgünleri parlak ve kahverengidir. Yapraklar 10 – 18 cm uzunluğunda çınar yaprağını andırır. Genellikle her toprağa uyar. Kireçli ve ağır killi topraklarda yetiştirmeye uygundur. Donlara karşı en dayanıklı akçaağaçtır. Tohumları kızılımtrak esmer renktedir. Tohumla üretilir. Rüzgâr ve kirli hava şartlarına dayanıklıdır. Erken yapraklanıp yapraklarını geç dökmesi ve sonbaharda güzel renklenmesi ile peyzajda çok kullanılır.
 5. Kırmızı akçaağaç (Acer rubrum) : Vatanı Kuzey Amerika’ dır. Türkiye’de de yetişmektedir. Asitli topraklar ile tuzlu topraklar ve sahil yerlerde rahat yetişmektedir. Ilıman iklim ağacıdır. Tohumları mayıs ayında olgunlaşır. Meyveleri kırmızı olduğundan bu isimle anılmaktadır. Tohumla üretilir. Yaprakları karşılıklı dizilmiştir. İlkbaharda kırmızı renkte yaprak açar ve daha sonraları yazın yeşilimsi mavi olur.
 6. Gümüşi akçaağaç (Acer saccharinum) : Ülkemizde Karadeniz ve Marmara sahil kesimlerinde yetişmektedir. Rutubetli ve ıslak topraklarda yetişebilmektedir. Ilıman deniz ikliminden hoşlanır. Sığ ve derin olmayan bir kök sistemine sahiptir. Işık ve yarı gölge ortamlardan hoşlanır. Park ve bahçelerde tek ya da grup hâlinde kullanılır. İyi bir arı konukçusudur.

Akçaağaç türkiye’de nerede yetişir?

Türkiye’de akçaağaçların yetiştiği yerler; Gümüşi akçaağaç Karadeniz ve Marmamara bölgelerinde yetişir. Kırmızı Akçaağaç Türkiyenin her yerinde yetişebilir. Çınaryapraklı akçaağaç Trakya, Marmara ve Eğer bölgelerinde iyi yetişir. Japon akçaağaçları Kuru, humuslu, hafif ıslak ve asidik topraklarda yetişir. Dişbudak yapraklı akçaağaç Türkiye’nin her bölgesinde yetişmektedir. Ovakaçaağaç ise Türkiye’nin kızey bölgelerinde rahatlıkla yetişmektedir.

Akçaağaç zararlıları Nelerdir?

Böcek ve mantari hastalıklara karşı dayanıklıdır. Ancak az da olsa yaprak biti, kınkanatlılar en çok görülen zararlılardır. Verticillium, fusarium ve kök boğazı çürüklüğü en çok görülen hastalıklardır. Akçaağaç zararlıları >>

Akçaağaç’ın faydaları nelerdir?

Akçaağaç şurubu yapılmaktadır. Bu akçaağaç şuruplarının antioksidan etkisinin fazla olduğu ve insanların bağışıklıksistemlerine yararlı olduğu söylenmektedir. Saçlara iyi geldiğide bilinmektedir.

Akçaağaç hangi iklimlerde peyzaj alanında kullanılır?

Yol ağaçlandırılmasında kullanılabilir. Rüzgâra ve kirli hava şartlarına dayanıklıdır. Yapraklarının renkli olması nedeniyle çok dekoratif bir bitkidir. Bazı yavaş büyüyen türleri saksı içerisinde de yetiştirilmektedir. Yine bazı türleri çit bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Genellikle ılıman iklimi severler. Özel bir toprak istekleri yoktur. Gevşek yapıdaki
topraklarda iyi yetişir. Birçok türü şiddetli donlardan zarar görür.