Türkiye’de İbreli Ağaç Türleri Nelerdir?

İbreli Ağaç Çeşitleri

İbreli ağaç türleri sürekli yeşil olan ve iğne yapraklı ağaç çeşididir. Ülkemizde çok farklı bölgelerde öbek öbek, ormanlık alanlarda veya tek balınada yetişebilmektedir. İbreli ağaç türleri hakkında bilgiler ve isimleri şu şekildedir.

İbreli ağaçların isim listesi

ibreli ağaç
  • Ardıç Ağacı: Ardıç ağaçlarının dünya çapında 602ın üzerinden türü olduğu söylenmektedir. Türkiye’de çok fazla Ardıç Ağacı yetişmektedir. Ardıç ağacının Odunu yumuşak ve kokuludur. Kurak, nemli, bataklık alanlarda yetişmektedir.
  • Doğu Ladini: Türkiye sınırlarında ve Kafkasya’da yetişmektedir. 1000 metre yükseklikten sonra sıralı olarak yetişebilir. Dar ve sivri tepeleri içerir. Doğu Ladin ağaçları soğuk ve donlara karşı dayanıklıdır.
  • Fıstık Çamı: Fıstık Çamı Anadolu’da iyi yetişmektedir. 25 metre kadar boyları vardır. Düzgün gövdeli bir ağaç türüdür. Fıstık çamı süs ağacı olarak kullanılabilir.
  • Göknar Ağacı: Bursa, Balıkesir ve Çanakkale illerinde çok fazla yayılış göstermektedir. Sivri tepe oluşturur, bu ağaç dolgun gövdelidir. Gölgeye dayanıklıdır. 4 farklı türü vardır.
  • Porsuk Ağacı: 15 ve 20 metre boyu olabilir. Rutubetli nemli yerlerde büyür. Tek veya toplu halde yaşar. Kabuğu kızıl kahverengidir. İbreli ağaçlar içinde sürgün veren ağaç türüdür.
  • Sarıçam: Narin gövdeli tepsi sivridir. 50 metreye kadar boyu uzayabilir. Gevşek, derin nemli kumlu toprakları çok sever. Trabzon, Kayseri ve Doğu Anadolu’da yetişir.
  • Sedir Ağacı: 40 metreyi aşan boyları vardır. Çapları ise 2 metre civarında olabilir. Az dallı ve dolgundur. Rüzgar etkilerine karşı duyarlıdır. Güney Anadolu deniz ikliminde iyi yetiştiği bilinir.
  • Servi Ağacı: 20 türü olduğu bilinir. Her dem yeşil olan bir ağaçtır. Hemen hemen her toprakta yetişir. 30 metre boy atabilir. Pramit şekli görünümü vardır.

İbreli Ağaçlar ve Kullanım Alanları

Türkiye’de yetişen ibreli ağaç çeşitleri yukarıda verilmiştir. Bu ağaç çeşitleri doğal ortamlarında ormanlık alanlarda veya tek tek de yetişmektedir. Yine ibreli ağaç çeşitleri bahçe ve peyzaj alanlarında da kullanılmaktadır. İbreli ağaçlar ülkemizde oldukça fazladır. Bu ağaç türleri park ve bahçelerde süs bitkisi olarakta kullanılmaktadır.