Orkide Nasıl Budanır?

Haziran 23, 2020 Yazarı bitki çeşitleri 3
orkide çicekleri budama takvimi

Orkide Bitkisi Ne Zaman Budanır?

Mevsimlik iç mekan bitkisidir. Orkide Himalayalar, Avusturya’nın kuzey kesimleri ve Güney Doğu Asya öz vatanı sayılır. Orkide‘nin gövde kısmı yeşil, sapsız, basit, kenarları tam, çok kalın yaprakları olan salkım şeklinde, uzun ömürlü, çok değişik renklerde gösterişli çiçekleri oşan çok tercih edilen güzel bit bitki türüdür. Su yu sever; toprağının (saksıda bulunan toprağın) nemli olması halinde sulama ihtiyacı duymaz. Nemli toprakları sever. Doğal bir şekilde gübrelenmesi uzun ömürlü olmasını sağlar.

Orkide Budama

Saksıda orkide yetiştiren kişilerin en çok karşılaştığı sorun ise Orkide Budama hakkında bilgi araştırması yapmasıdır. Orkidelerin nasıl budanacağı hakkında size kısa ve net bilgiler vereceğiz. Orkide Budama Vakti; Orkideler yeniden çiçeklendirme için çiçeklenme döneminin sonunda çiçek sapı henüz yeşil durumda iken; çiçek sapı 3 – 4 boğum üzerinden kesilmelidir. Bu şekilde yapılan budama şekli ve zamanı en doğru budamadır. Orkide çiçek familyasının bir türdür. Yapılan araştırmalara göre dünyada 20.000’in üzerinde orkide türünün olduğu sanılmaktadır.

orkide budama

Orkide çiçeklerini kesmek için veya orkide budama yapacağınız zaman budama yapılacak aletlerin dezenfekte etmeniz önerilir.

Orkide Çiçeği Nasıl Budanır?

Orkide Bitkisini budama, Orkideler yeniden çiçeklendirme için çiçeklenme döneminin sonunda çiçek sapı henüz yeşil durumda iken; çiçek sapı 3 – 4 boğum üzerinden kesilmelidir. Bu şekilde yapılan budama şekli ve zamanı en doğru budamadır. Budama Yapılacak Orkide Çiçeği Türkiye’de satılan kesme orkide türleri seralarda yetiştirilmektedir. Başka bitkiler üzerinde, toprakla ilgisi olmadan gelişen bu tür orkidelere epifit orki denir. Orkidelerin gövdeleri genellikle dallanmamıştır. Orkide Çiçeği; Orkide çiçeğinde taç ve çanak yaprak, dişi ve erkek organlar değişikliğe uğradıkları için ayırt edilmesi zordur. Meselen diğer bitkilerde yeşil olan çanak yaprakları ile renkli olan taç yaprakları yapı olarak taç yaprağına benzemişken şekil olarak da son derece farklılaşmıştır.

En Çok Tercih Edien Orkide Türleri

Cymbidium, Miltonia, Paphiopedilum, Cattleya, Dendrobium, Vanda‘dır. Cymbidium Orkidesi; Çok kolay teişen bir tür olarak bilinir. Geceleri serin ortamları sever. Ortalama sıcaklık tercihleri gündüzler 20 – 23, gece ise 13 – 15 derecedir.