Gazania çiçeği hakkında bilgi

Koyungözü Gazanya Çiçeği Güney Afrika bölgesine özgü bir türdür. Gazanya çiçeği papatyagiller familyasına aittir. Çok yıllık otsu bir çiçek türü olarak bilinir. Koyungözü çiçeklerinin 20 civarında türü olduğu söylenmektedir.

gazania bakımı nasıl yapılır

Gazanya Çiçeği Nasıldır?

  • Bahardan sonbahara kadar çiçek açar
  • Gazanya çiçeği renkleri; Beyaz, Pembe, Kızıl, Sarı, Turuncu, Bronz ve Altın sarısı renginde çeşitleri vardır.
  • Çizgili bir çiçek çeşididir.
  • Görünüşü papatyaya benzer
  • Kış ayının başlarına kadar ömrü vardır

Koyungözü Çiçekleri Gazanya

koyun gözü çiçeği

Gazanya Koyungözü çiçek çeşitleri yer örtücü olarak kullanılır, bahçelere, sitelere, yürüyüş yolları kenarlarına, bahçede boş alanlara dikilerek güzel ve farklı görünümler elde edilir. Bakımı kolaydır. Bütün çeşitleri hemen hemen Türkiye’de vardır. Gazanya çiçeği, Koyungözü çiçeği, Gazanya çiçeği renkleri, gazanya çiçeği bakımı, koyungözü çiçeği nasıl bakılır, gazanya çiçeği dikme, gazanya çiçeği nedir

Gazanya Çiçeği Peyzaj Alanında kullanımı

Özellikle bahçelerde göze çarpacak hafif tepelik ve yüksekçe yerlerde, yol kenarlarında kullanılır. Ayrıca basık ve geniş büyük saksılarda güneş alan kısımlarda kullanılır. Güneşli yerlerden, kumlu, geçirgen topraklardan ve az sulanan yerlerden hoşlanır. Besin maddesince zengin topraklarda iyi bir gelişim gösterir. Sıcak iklim bölgeleri dışında kışa dayanıklı değillerdir.

Gazania Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Gazania longiscapa; Bitki 20 cm kadar boylanır. Tek, iki ve çok yıllık olan çeşitleri mevcuttur. Çiçekleri altın sarısı renkte, ortası kahverengi halkalı ve iri beyaz noktalıdır. Yaprakların alt kısmı beyaz tüylüdür.

Gazania nivea ( Gazania bracteat ) ; Güney Afrika’da yüksek yerlerde doğal olarak bulunur. Yaz ve sonbaharda çiçeklenir. bu türün 25 cm e kadar boyu uzar. Yaprakları dar, ucu sivri, düz kenarlı, üst kısmı yeşil, alt kısmı gümüşi beyaz renktedir.

Gazania splendens; Güçlü büyür. Hibrit çeşittir. Orta dayanıklı, yıllık bir bitkidir. Bitki 15 – 25 cm boylanabilmektedir. Yaprakları dar, uzun ve alt kısmı gümüşi beyazdır. Çiçekleri 7 -8 cm çapında portakal rengindedir. Yaz ile sonbaharda açan çiçekleri yaldızlı turuncu renkli, çiçek tablasının ortası kahve ve mor lekelidir. Melezleri pembe, bronz çiçeklere sahiptir.

Gazania uniflora; Doğal olarak Güney Afrika’da bulunur. İlkbahar ve yaz aylarında çiçeklenir. 20 cm boylanır. Sap, dip kısımda odunlaşır. Işınsal çiçekleri altın sarısı rengindedir.

Koyungözü (Gazania – gazanya) Çiçeği

Bir cevap yazın