Karadut Nedir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 1. Antioksidan açısından değerli ve zengindir.
 2. Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 3. C vitamini açısından çok zengindir.
 4. Ciltlere çok iyi gelmektedir.
 5. Girip hastalıklarına karşı faydalıdır.
 6. Kan şekerini düzenlemektedir.
 7. Kanser hastalıklarına karşı önleyici etkileri vardır.
 8. Karaciğeri temizle, Kara ciğere çok iyi gelmektedir.
 9. Kolestrolü düşürmektedir.
 10. Sindirim Sistemi için son derece faydalı bir bitki türüdür. 
 11. Soğuk algınlığına iyi gelir.

karadut meyvesinin faydaları

Karadut Ağacı Nedir? Ne işe Yarar?

Karadut ağacının anavatanı İran olarak bilinir. Karadut ağacı 10 ile 15 metre uzayablirler. Karadut ağacı yaprakalrı 6 ile 12 cm büyük olup kenarları düzensiz kaba dişlidir. 2 ile 3 lopludur ve kışın yaprak döker. Yürek biçimindeki yaprakların üst yüzü koyu yeşil ve tüylü, alt yüzü yumuşak sık tüylüdür. Karadut ağacı ipek böcekçiliğinde yapraklarından bu sebeple yararlanılmaz.

Karadut Hakkında Bilgiler

Latincede Morus nigra L. olarak bilinen Karadut özellikle kıraathanelerde çay olarakda tüketilmektedir. Karadutun anavatanı İran’dır Karadut bitkisi geçmiş zamanlarda daha çok alkollü içecekler üretiminde kullanılırken ekonomik değeri ve insan sağlığı açısından öneminin anlaşılmasından sonra, son dönemlerde bu ürüne hem çiftçinin ve hem de tüketicinin alakası artmış görülmektedir.

Karadutdan Neler Yapılır?

Günümüzde taze tüketiminin yanı sıra işlenmiş ürünlerinin de besleyici özelliği sayesinde dut önemli bir potansiyele sahiptir. Yetiştiği yörelerde meyvesinden pekmez, reçel, pestil, dut ezmesi, meyveli dondurma, cevizli sucuk, sirke, meyve suyu konsantresi, ispirto gibi ürünler yapılmaktadır. Özellikle karadut suyu son yıllarda oldukça yaygın bir içecek haline gelmiştir. Çok geniş alanlara yayılmış olmasına rağmen meyvesinden ziyade ipekböcekçiliği yetiştiriciliği amacıyla kullanımı nedeniyle dünya dut meyve üretim miktarına ait kayıtlara rastlanmamaktadır. Kısacası dut ağacının yaprağı ipek böceğinin çok sevdiği yiyeceklerdendir.

Karadut ağacı özellikleri

Dut ağaçları, 15 metre kadar boylanır. Hızlı büyürler. Gövde silindirik, dik ve kalın; kabuk çatlaklı ve gri-kahve renklidir. Tepe çapı 6 ile 8 metre olup, seyrek ve top görünümlüdür. Kökleri etli, gevrek yapıda ve kırılgandır. Yaşlandıkça kuvvetli yan kökler geliştirir. Bu nedenle rüzgâra dayanıklıdır.

Karadut faydaları nelerdir? Kuru Karadutun yararları

Karadut faydaları nelerdir? Kuru Karadutun yararları” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın