Ginseng Nedir, Ginseng hangi besinlerde bulunur?

Türkiye’de Ginseng olarak bilinen esasen Panax ginseng bitkisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Ginseng insanlarda fiziksel kapasiteyi artırmak için tercih edilen, anti sitres etki ile adaptojen olarak davranıp vücutta stresin oluşturduğu dejeneratif etkilerin azaltılmasında, diyabetik hastalarda kan şekerinin düzenlenmesi ile erektil disfonksiyonlu olgularda ereksiyon kapasitesinin ve libidonun artırılmasında tıbbi olarak kullanılmaktadır. Ginseng’in nitrik oksit sentezini artırarak hem hipertansif hem de hipotansif etki gösterdiği gözlenmiştir. Ginseng içeren gıda takviyelerinin otonom sinir sistemini etkileyerek kalp hızını azalttığı belirtilirken; aynı zamanda kan basıncını artırdığı, azalttığı veya kan basıncında herhangi bir değişiklik yapmadığı yönünde tartışmalı bulgular elde edilmiştir.

Kore Ginseng (Kırmızı ginseng)

Bitkinin ingiliz dilindeki ismi Asian ginseng, panax, Korean ginseng olarak bilinir. Aktif maddeye karşı aşırı duyarlılık görülebilir. Hiperglisemik kişilerde dikkatli kullanılmalıdır. Cerrahi operasyondan 7 gün önce kullanımı bırakılmalıdır.
Pre ve post menapozal kadınlarda östrojenik yan etkiler görülebilir. Kullanım sırasında ürtiker ve kaşıntı gibi hipersensitivite reaksiyonları, burun kanaması, baş ağrısı, midede rahatsızlık hissi, mide bulantısı, kusma, diyare, kabızlık gibi gastrointestinal şikâyetler görülebilir. 3 aydan uzun süre kullanılmamalıdır. Yüksek dozda uzun süre kullanıldığında hipertansiyon, uykusuzluk, sinirlilik, depresyon, hipertoni, ödem görülebilir.

Ginseng Nedir, Ginseng hangi besinlerde bulunur?

Yeterli veri mevcut olmadığı için, 18 yaş altı çocuklarda kullanılması önerilmez. Yeterli veri mevcut olmadığı için, hamile ve emziren bayanlarda kullanılması önerilmez. Kullanımı süresince hastalık belirtilerinin geçmemesi durumunda veya kullanımı sırasında istenmeyen etki görülürse hekime danışılmalıdır. Bitkisel ürünlerle tedavi konusunda eğitim görmüş hekim ve eczacı denetiminde kullanılmalıdır.

American ginseng bitkisi

Bitki Türkçe’de Ginseng Latincede ise, Panax quinquefolius L. olarak bilinmektedir. Aktif maddeye karşı aşırı duyarlılık görülebilir. Hiperglisemik kişilerde dikkatli kullanılmalıdır. Cerrahi operasyondan 7 gün önce kullanımı bırakılmalıdır.
Pre ve post menapozal kadınlarda östrojenik yan etkiler görülebilir. Kullanım sırasında ürtiker ve kaşıntı gibi hipersensitivite reaksiyonları, burun kanaması, baş ağrısı, midede rahatsızlık hissi, mide bulantısı, kusma, diyare, kabızlık gibi gastrointestinal şikayetler görülebilir. 3 aydan uzun süre kullanılmamalıdır. Yüksek dozda uzun süre kullanıldığında hipertansiyon, uykusuzluk, sinirlilik, depresyon, hipertoni, ödem görülebilir. Yeterli veri mevcut olmadığı için, 18 yaş altı çocuklarda kullanılması önerilmez. Yeterli veri mevcut olmadığı için, hamile ve emziren bayanlarda kullanılması önerilmez. Kullanımı süresince hastalık belirtilerinin geçmemesi durumunda veya kullanımı sırasında istenmeyen etki görülürse hekime danışılmalıdır.

Ginseng; Bitkisel ürünlerle tedavi konusunda eğitim görmüş hekim ve eczacı denetiminde kullanılmalıdır.