Ardıç Ağacı Nedir? Ardıç Ağacı Nerelerde Yetişir?

Ardıç Ağaçları Hakkında Kısa Bilgi

Ardıç ağaçları Türkiye’nin her yerinde yetişme becerisi gösterebilen bir türrdür. Kurak topraklarda ve bataklıklarda bile yetişir. Deniz iklimi etkilerinin azalma ya başladığı yöreler den başla yarak stepe kadar sokulmak ta ve sıcağa, soğuğa ve kuraklığa dayanıklı olması nedeniyle karasal iklimin bir ağacı olarak ülkemizin hemen hemen her bölgesinde ya yılış göstermektedir.

ardıç ağacı resmi

Ardıç ağacı Türkiye’de nerede yetişir?

Ardıç ağacı Toprak bakımından kanaatkârdır. Nemli hatta bataklık yerler de olduğu gibi kurak topraklarda yetişebilen türleri var dır. Kurak, fakir topraklarda, taşlık kayalık ve kireçli yerlerde, kum sal topraklar üzerin de yetişebilirler. Odunu genel olarak yumuşak, hafif ve çok dayanıklı ve güzel kokulu dur. Ardıç ağacından neler yapılır? Kurşun kalem üretiminde çivi ve vida tutma direnci iyi olduğundan mobilyacılıkta, dekorasyon ve duvar kaplamaları üretiminde kullanılan ardıç aynı zaman da park ve bahçe düzenlemelerin de kullanılan dekoratif bir ağaçtır.

Türkiye’de yetişen ardıç türleri

  1. Boz ardıç
  2. Kokulu ardıç
  3. Yağ ardıcı
  4. Finike ardıcı
  5. Selvi ardıcı
  6. Katran ardıcı
  7. Diken ardıcı

bitki çeşitleri

Bahçe, Bitkiler, Tarım, Ağaçlar, Çiçekler, Güller, Ağaççıklar, Çalı Türleri, Süs Bitkileri, İç Mekan Bitkileri, Endemik Bitkiler, Türkiye'de yetişen bitki çeşitliliği, Yeşil alanlar, Çim alanları, İnsanların doğa ile ilişkileri vb konularda bilgiler içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitkiler hakkında bilgiler google reklamı