Bektaşi üzümü nerede yetişir?

bektaşi üzümü

Bektaşi üzümü nerede yetişir?

Bektaşi Üzümü Hakkında Bilgiler

Bektaşi üzümü latincede Ribes uva-crispa L. olarak bilinir. Dikenlidir. Bektaşi üzümü 1,5 metre kadar uzayabilir. Bektaşi üzümü Mayıs ve Haziran aylarında çiçeklenirler. Bektaşi üzümü önce Kuzey Avrupa bölgesinde görülmüştür. Bektaşi üzümü meyveleri turta ve reçel yapımında kullanılır. Son dönenlerde ise müshil, temizleyici tonik (yüz maskeleri) olarak da tercih edilmeye başlanmıştır. Türkiye’de bektaşi üzümü nerede yetişir?; Kars’da doğal olarak bektaşi üzümü yetişmektedir.

bektaşi üzümü nerelerde yetişir

Bektaşi Üzümü Hangi Ülkelerde Yetişir?

Almanya, Rusya, Polonya, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Lİtvanya, İngiltere, Macaristan, Estonya’da Bektaşi Üzümü yetişmektedir.

Bektaşi Üzümü Tarihi

Yabani formu ilk olarak Avrupa ve Batı Asya da bulunmakla beraber 16 yy da Londra’da kültüre alınmıştır. 19.yy da İngiltere’de bektaşi üzümün popüleritesi artmış ve bektaşi üzümünden şarap, turta , pudingler elde edilmeye başlanmıştır. Çok yıllık bir bitkidir. Yazın yeşil karakterli çalı formunda bitkilerdir. Genç sürgünleri yeşil renkli ve tüylüdür. Yaşlı sürgünlerinin boğumları dikenlidir. Bitkileri güçlü büyür. Bektaşi üzümü çiçekleri; Çiçek salkımları küçük, iki veya üç çiçekli olup çan veya
boru şeklindedir. Çanak yapraklar dil formundadır ve taç yapraklarından çok büyüktürler. Çiçekleri iki yaşlı dallar üzerinde veya en fazla dikensiz olan kısa sürgünler üzerinde oluşmaktadır. Çiçekler genellikle 1 , bazı çeşitlerde ise 2-3 adet olabilmektedir; fakat meyve bağlama esnasında
sadece tek bir meyve tutumu görülmektedir.

Bektaşi Üzümü Meyvesi

Meyveleri değişik büyüklükte ve renkte, tüylü veya parlak, yuvarlak veya uzundur. Meyveler bir sap ile meyve dalına bağlıdır. Daha sonra bu sapın yumurtalığın devamı şeklinde kalan kısmı hafifçe etlenip sulanmakta ve sapçık adını almaktadır. Meyve üzerinde bulunan tüyler de çeşitlere göre çok inceden fırça gibi sert dokulara kadar değişen yapılar göstermektedirler.

bektaşi üzümü faydaları

Bektaşi Üzümü Nerelerde Yetişebilir?

 • Fazla sıcaklar bitkinin gelişimini ve meyve olumunu olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Çok şiddetli soğuklarda sürgünleri ve kolları zarar görebilmektedir.
 • Çiçekleri ve meyveleri soğuklara çok hassastır.
 • Yabani formları arasında soğuğa dayanıklı türler bulunmaktadırlar.
 • Yağış, sis, dolu ve rüzgar gibi faktörlere karşı olan duyarlılığı diğer üzümsü meyveler gibidir.
 • İyi hava sirkülasyonu olan yerler tercih edilmelidir.
 • Çiçeklerini erken açtığı için , çok soğuk olmayan yerlerde kuzeye bakan yamaçlar tercih edilmelidir.
 • Açık ve fazla güneşli yerler güneş yanıklığına hassas çeşitler için uygun değildir.
 • Bektaşi üzümleri kışı devamlı yağışlı olmayan yerlerde her türlü topraklarda adapte olabilmektedir.
 • Organik maddece zengin topraklarda daha fazla verim verir.
 • Kuru topraklarda erken yaprak dökümü olur; bu da meyvelerin güneşten yanmasına neden olur.

Bektaşi Üzümü Budama

Bektaşi üzümlerinde en fazla ve kaliteli ürün bir yıl önce oluşmuş dallardan, yani bir yaşlı sürgünlerden elde edilmektedirler. Bunların yanında yaşlı kolların yan sürgünlerinde de meyve oluşturan gözler bulunabilmektedirler. Bu nedenle budama yapılırken bu hususları unutmamak gerekir.

4 thoughts on “Bektaşi üzümü nerede yetişir?

Bir yanıt yazın