Ocak ayında hangi sebzeler ekilir?

Ocak ayında ekilecek sebze meyve çeşitleri

Ocak ayında bazı sebzelerin dikim zamanı olur. Ocak ayı içinde ekilebilen sebze ve meyve çeşitleri vardır. Özellikle Ocak ayı için dkimi yapılacak sebze çeşitleri şu şekilde sıralanabilir.

ocak ayında ekimi yapılan sebze meyve
  • Patlıcan
  • Maydonoz
  • Dereotu
  • Çeri domates
  • Karnabahar
  • Zeytin fidanı dikilir
  • Elma tohumları tavalara ekilir.
  • Armut tohumları tavalara ekilir.

Ocak ayında tarlacılık faaliyetleri

Kışı ılık geçen yerlerde ilkbaharda ekilecek tarlalar sürülür ve açmalar yapılır. Ekimle birlikte gübre verilmemiş tarlalara gereken gübreler verilir. Yeşil gübre amacıyla Güneyde bakla ekimi yapılır. Kabarık tarlalar loğ denilen yuvarlak silindir taşlarla bastırılır. Sık olan hububat tarlalarında
filizler hayvanlara yedirilir. Ambarlarda gerekli koruma ve mücadele işleri yapılır.

Ocak ayında meyvecilik

Fidan çukurları açılır. Bahçe toprakları uygun yerlerde derince bellenir ve gübrelenir. Fidanların sökülmeleri, katlanmaları ve dağıtım işleri yapılır. İklimi ılık olan, bölgelerde fidan dikimleri yapılır. Zeytin fidanları dikilir. Elma ve armut tohumları tavalara ekilir. Zeytin ve turunçgillerde budama yapılır. Kalem aşısı hazırlığına başlanır. Bütün meyve bahçelerinde kış ilaçlaması yapılır. Ocak ayı meyve hasadı; Turunçgiller, muz ve hurma hasadı yapılabilir. Ambalaj ve pazarlama işleri devam eder. Ambarlarda tekniğe uygun bir şekilde muhafaza edilir.

Ocak ayında sebzecilik

İklimi uygun yerlerde seralarda turfanda sebzecilik işleri devam eder. İklimi uygun bölgelerde sıcak yastık hazırlıkları başlar. Ay sonuna doğru tohumlar sıcak yastıklara ekilir. Bazı sebze fidelerinde şaşırtma yapılır. Geç kalmış bahçe belleme işleri tamamlanır. Çeşitli gübreler uygulanır. Ilık iklimli bölgelerde bazı sebzelerin ekimi yapılır. Seralarda ve sıcak yastıklarda sulama, uç alma ve çapalama işleri yapılır. Sera ve sıcak yastıklarda çeşitli zararlılarla mücadele işlemleri yapılır. Ocak ayında sebze hasadı; Lahana, kıvırcık salata, pırasa, ıspanak, maydanoz gibi kış sebzelerinin hasadı yapılır. Ambarlarda ve soğuk hava depolarında sebzeler muhafaza edilir. Ambalajlanarak pazara sevkedilir.

Ocak ayında hayvancılık

Birçok yerlerde hayvanlar ahırda olduğu için ahırların bakımı önemlidir. Ahırlar temizlenmeli, havalandırmalı, hastalıklarla mücadele için önlemler alınmalıdır. Hayvanlar çeşitli yemlerle beslenmeli, zararlılarla mücadele edilmeli ve havalar temiz tutulmalıdır. Doğum hazırlıklarına başlanır. Bazı ılık bölgelerde hayvanlar meralarda otlatılır. Hayvan hastalıklarına karşı koruyucu aşılar yapılır