Mart ayında hangi bitkiler ekilir?

Kasım 7, 2020 Yazarı bitki çeşitleri 0
mart ayında bitki sebze dikimi

Mart ayında ekilebilen bitki isimleri

Mart ayında ekilebilecek bazı sebze bitkileri mevcuttur. Genel olarak Şubat – Mart – Nisan başlarında aşağıdaki bitkilerin ekimini yapablirsiniz.

 1. Beyaz kabak
 2. Bezelye
 3. Çarliston biber
 4. Çeri domates
 5. Dereotu
 6. Domates
 7. Havuç
 8. Karnabahar
 9. Maydonoz
 10. Mısır
 11. Patlıcan
 12. Roka
 13. Salatalık

Mart ayında Tarla Bitkileri Ekimi

mart ayında ekilen bitkiler nelerdir

Her türlü tarla ziraati için toprak işlemesine devam edilir. İşleme ile birlikte gübreleme yapılır. Kaymak bağlamış tarlalar tırmık ve kazayağı ile kırılır. Böylece hububatta kardeşlenme de sağlanmış olur. Güzlük ekim yapılan yerlerde ikinci azot uygulaması yapılır. Yazlık hububat ekimi devam eder. Bu arada çayır-mera ve yem bitkilerinin de ekimi, iklimi uygun yerlerde tütün fidelikleri tesisi ve pamuk ekimine başlanır. Sulanabilir sahalarda cansuyu verilirken, tarlalardaki fazla su boşaltılır. Güzlük ekilmiş hububatta mücadeleye önem verilmelidir.

Mart ayında hangi tohum ekilir?

Seralarda turfanda domates, hıyar, kabak gibi sebzelerin hasadına devam edilir. Sıcak ve ılık yastıklara ekilen sebzelerin birinci şaşırtması yapılır. Sebze bahçesi topraklarının işlenmesine devam edilir ve gübrelenerek ekime hazır hale getirilir. Domates, biber, patlıcan yavaş yavaş tavalara alınır. Şaşırtılan ve tavaya alınan fidelere cansuyu verilir. Şaşırtılma yapılmamışsa çapalama yapılmalıdır. Özellikle bakla ve bezelyelerde çapalama başlar. Bahçede, serada, sıcak ve ılık yastıklardaki zararlı ve hastalıklarla mücadele edilir.

Mart ayında meyve dikimi ve bakımı

Toplu meyvecilik kurulacak sahalar ile eski tesisler sürülür ve gübrelenir.
Fidan dikimine birçok bölgelerde devam edilir. Mart ayında meyvelerde budama ile birlikte aşılama işleri de devam eder. Ilık bölgelerde sert çekirdekli meyveler çiçek açabileceğinden donlara karşı dikkatli olunmalıdır. Yeni kurulan meyve bahçelerine cansuyu verilmelidir. Çeşitli zararlı ve hastalıklara karşı mücadeleye devam edilmelidir. Özellikle armut göz kurdu, püseron ve zeytin güvesine karşı önlem alınmalıdır. Turunçgillerin hasadına ve ambalajlanarak piyasaya arz edilmesine devam edilir.

Mart ayında bağ bakımı

Bağ kurulacak yerlerde ve eski tesislerde toprak işlemesi ve gübrelemeye devam edilir. Köklü ve köksüz bağ çubuğu dikimine devam edilir. Don tehlikesi olmayan yerlerde bu ay içinde bağ budamasına son verilir. Tehlikesi olan yerlerde donların geçmesi beklenmelidir. Nispeten mutedil iklimli yerlerde ve ılıman bölgelerde aşılama işlemlerine de başlanır.
Hastalık ve zararlılarla mücadele edilmeli, soğuk bölgelerde omcalar gözler patlamadan bordo bulamacı ile yıkanmalıdır.