Leylandi Ağaçları Budama Zamanı

leylandi ağacı budaması

Leylandi Ağaçları Budama Zamanı

Leylandi Ağacı Budama

Leylandi ağacı budama isteyen bir türdür. Aslına uygun olarak budama yapılan leylandi ağaçları saha sağlıklı olmaktadır. Leylandi ağaçlarını düzenli olarak budamak faydalıdır. Leylandi ağaçları farklı türlerde budanabilmektedir. Fidan budaması veya büyük ağaç budaması farklı olabilir. Şekil budaması yapılabilir. Leylandi Budama Ağacın boyunu uzatmak için budama yapılacaksa yanlardan budanır.

leylandi ağacı budama

Leylandi ağacı bakımı

Bu tür ağaç çeşitlerinin kozalakları büyük olur. 25 metre kadar boulanabilmektedir. Konik bir tepe yapamaktadır. bu ağaç türü her dem yeşil açmaktadır. Pul yaprakları 4 köşeli ve koyu yeşil renklidir. Leylandi ağaçlarının yaprakları kukuludur. Leylandi ağaç türleri piramit formlu büyümektedir. Leylandi ağaçları ağırlıklı olarak park, bahçe ve site alanlarında rüzgar perdesi olarak kullanılmaktadır. Bütük veya küçük arazilerde çit yapımı veya sınırı olarakta dikilmektedir.

Leylandi Ağaçları

Leylandi ağaç türleri yarı gölgeli alanları sevmektedir. Drenajı iyi, besin içeriği yüksek, hafif ıslak, asidik veya kireçli topraklarda yetişir. Az tuzlu topraklara da uyum sağlamaktadır. Leylandi ağaçları daha fazla sınır bölgelerinden kullanılır, Rüzgarları engellemek için kullanılır. Bazende mezarlıklarda sıklıkla görünür.

Leylandi Budama Teknikleri

Leylandi ağaçları farklı türlerde budanabilmektedir. Fidan budaması veya büyük ağaç budaması farklı olabilir. Şekil budaması yapılabilir. Ağacın boyunu uzatmak için budama yapılacaksa yanlardan budanır. Tepe budaması yapılmaz. Dallarda haslalıklara veya zararlılardan kumuş ve yıpranmış dallar varsa bunlar temizlenir.

Bir yanıt yazın