Afrika menekşesi nerelerde yetişir?

Ekim 3, 2020 Yazarı bitki çeşitleri 1
afrika menekşesi bakımı, saksıda

Afrika Menekşesi

Afrika menekşesi olarak bilinen Saintpaulia ionantha adlı çiçek genel olarak saksılarda yetiştirilmektedir. Çok popüler bir saksı bitkisi olaak tercihedilir. Afrika menekşesinin sevilmesinin en önemli sebebi; çiçeklerinin uzun süre solmadan kalmasıdır. Afrika menekşesinin bakımı kolaydır. Anavatanı Tanzanya’dır. Otsu bir yapısı vardır, kalp şeklinde çok canlı yaprakalrı vardır. Afrika menekşesi hemen hemen bütün yıl çiçekli kalabilirler.

afrika menekçe çeşitleri

Kaç çeşit Afrika Menekşesi Vardır? Afrika Menekşesi Türleri

 1. Saintpaulia amaniensis: Yaprakları küçük, dışbükey, sivri uçlu yeşilrenkte ve gri tüylüdür. Çiçekleri küçük parlak renklidir.
 2. Saintpaulia confusa: Yaprakları sert, parlak yeşil, kenarları daha kalındişli, alt kısmı yeşil renkte yassı ve tüysüdür. Çiçeklerinin orta kısmı dahakoyu olmakla birlikte menekşe mavisi renkte ve küçüktür.
 3. Saintpaulia difficilis: Parlak sarımsı renkteki yaprakları kalındır. Sarı anterli çiçekleri mavimsi parlak renklidir.
 4. Saintpaulia diplotricha: Aşağıya doğru eğilmiş yaprakların üst kısımları morumsu, alt kısımları ise kırmızımsı morumsu renktedir. Kısa dik ve uzun
  tüylerle kaplıdır.
 5. Saintpaulia pendula: Yapraklar, ince parlak yeşil, çanak gibi yukarıya doğru kıvrık kenarları dişli olan 3-5 cm uzunluğundadır. Çiçekler, koyu menekşe renginde olup 2,5 cm çapındadır
 6. Saintpaulia tangwensis: Uzun, sert tüylü, bronz renkli yaprakların damarları parlak yeşil renktedir. Soluk mor renkli çiçekleri vardır.
 7. Saintpaulia shumensis: Kalın, taze yeşil renkte olan yapraklar
  yuvarlak,kenarları dişli ve uzun beyaz tüylüdür. Çiçekler çok açık gri, mavi
  veyaleylak renklidir. Çok fazla çiçek açmaz.
 8. Saintpaulia grotei: Yeşil renkli yapraklar kısa tüylü, yuvarlak vekenarları
  dişlidir. Çiçekler küçük, soluk menekşe mavisi renklidir.Yükseğe asılan sepetler için mükemmeldir.

Saksıda Afrika Menekşesi Nasıl Yetişir?

Doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık yerler Afrika menekşelerinin hoşlandığı ortamlardır. Sera da yaz yetiştiriciliğinde sera camları kireçlenerek güneş ışığının doğrudan bitkilere gelmesi engellenir. Çok fazla ışıkta yapraklar sarkarken çok az ışıkta ise uzun ve sık büyümüş gövde ve az çiçek görülür. Bitkilerin evlerde yazın kuzeye veya doğuya bakan cam önlerine yerleştirilmesi önerilir. Kışın ise batı veya güneye bakan cam önleri uygundur.

afrika menekşe renkleri

Menekşe saksısı nasıl olmalı

Saksıda Afrika menekşesi güneş alınacak bir yere konulmalıdır. Ev veya kapalı ortamlarda Afrika menekşe yetiştirmek için ışık alancak bir yere koymanız önem arzeder. Meselen cam önleri, balkon önleri vb alanlara saksılarla koyarsanız çok verimli olacaktır. Daha uzun ömürlü çiçekleri olur. Doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık yerler Afrika menekşelerinin hoşlandığı ortamlardır.

Saintpaulia ionantha

Menekşeler bol hava içeren hafif topraklardan hoşlanır. Bu topraklarda su akışı ve kök yayılımı daha kolaydır. Bitki ilk dikildiğinde ve saksı değişimlerinde ağır ve killi topraklardan kaçınılmalıdır. pH değeri nötr veya 5-6,5 arasındaki topraklar dikim için uygundur. Toprakta kireç bulunmamalıdır. Çok alkali toprakta zayıf, sağlıksız kök oluşur, tomurcuk oluşmasına karşın bunlar açmadan dökülür. Hafif asidik ortam çiçeklerin daha canlı renklerde olmasını sağlar.

Afrika Menekşesi Nasıl Çoğaltılır?

Afrika menekşeleri; tohum, çelik ve doku kültürü olmak üzere üç şekilde üretilir. Tohum ile üretim: Ticari amaçla yeni bir tür elde etmek için uygulanır. Ortam koşullarına, kullanılan tohum çeşidine ve materyale bağlı olarak tohum ekiminden çiçek açan bir bitki elde edilinceye kadar 7-10 ay süre geçer. Yaprak çelikleri ile üretim: Seralarda her mevsim yaprak çelikleri ile üretim yapılma imkânı olsa da ilkbahar ve yaz en uygun zamandır. Bazı türler kolay köklenirken bazıları ise zor köklenir. Afrika Menekşesi daha fazla bilgi >>