Çiçek Çeşitleri

Çin Gülü Nedir? Hibuscus rosa sinensis

Çin gülü hakkında bilgiler

Çin Gülü; Malvaceae olarak bilinen ve Ebegümecigiller familyasına ait Hibuscus olarak tabir edilen bir çeşit süs bitkisi olarak tanımlanır. Çin gülü genel olarak iç mekan süs bitkisi kategorsine girmektedir. Dış mekanlarda da tercihedilir. Türkiye’de Japon gülü olarak bilinen bu bitki İstanbul, İzmir, Ankara illerde bahçelerde de kullanılmaktadır. Akdeniz ve Eğe sahillerinde sıklıkla gözle görünen bir gül çeşididir.

çin gülü bakımı nasıl yapılır

Çin Gülü Nedir? Nerelerde Yetişir?

Çin gülü halk arasında Japon Gülü olarak bilinir. Ağırlıklı olarak Eğe Bölgesi ve Akdeniz kısı şeridinde yetişmektedir. İç keman ve dış mekanlarda yetişebilir. Çin gülü saçak köklüdür. Çok gövdelidir. Bahçelerde yetişen çin güllerinin boyları 2 – 3 metre arasında olabilir.

Çin Gülü Çiçeği Renkleri

Çin gülü (Japon Gülü) Hibuscus rosa sinensis olarak bilinir. Çin güllerinin çiçek renkleri beyaz, sarı, pembe, flatun ve kırmızı olarak çabilmektedir. Çiçekleri çok dayanmaz ancak ilkbahar sonundan sonbahara kadar her gün yenilenir.

çin gülü budama

Çin Gülü Çeşitleri Nelerdir?

Ağaç Hatmi (Hibuscus syriacus) : Çin ve Hindistan’da doğal olarak yetişir. 3 m boylanır. Yazın yeşil ağaççık veya çalı formunda bitkilerdir. Gövde ve dallar gri renkli, yapraklar 5 ile 10 cm uzunluğunda, 3 parçalı ve kenarları iri dişlidir. Boru şeklindeki çiçekleri beyaz, kırmızı, pembe veya eflatun renginde yalın kat veya katmerlidir. Çiçekler ağustos ile eylül ayında daima yeni sürgünler üzerinde açar.

Çin hatmisi gülü (Hibuscus rosa sinensis) : Ana vatanı Doğu Hindistan ve
Çin’dir. Maksimum 5 m boy yapabilen çalı veya ağaççık durumundadır. Hep yeşil yaprakları yumurta biçiminde, sivri uçlu, tüysüz, kenarları kaba dişlidir. Üst yüzeyi ise parlak yeşil, alt yüzü mat açık yeşil renklidir. Çiçekler yazın açar ve 10-12 cm çapında trompet biçimli kırmızı, pembe, turuncu ve sarı gibi renklerde uzun saplı yalın ya da katmerlidir. Çiçeklenme ilkbahar ortasından sonbahara kadar devam eder. Meyve 5 gözlü, kapsül meyve şeklindedir. Rutubetli fakat iyi drene edilen organik maddece zengin topraklarda iyi gelişir. Güneşli ve sıcak yerleri tercih eder. Kaynak

Çin Gülü Bakımı Nasıl Yapılır?

İç mekan süs bitkilerinde çok fazla tercihedilen çin gülünün bakımında dikkat edilecek hususlar şunlardır.

  • Kışın saksı toprağının nemli olması gerekir.
  • Çin gülü çiçek açarsa, suyu azaltınız.
  • Saksı değişikliği anında bitkiye budama yapmayınız
  • Çin gülü rüzgar akımında hoşlanır.
  • Saksı toprağının çok kuru bırakılması
  • Yeterli havalanmaya olanak vermeyen sıkışmış saksı toprağı önemlidir.
  • Kışın bitkilerin düşük sıcaklıklara maruz bırakılması.