İncir Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Haziran 10, 2020 Yazarı bitki çeşitleri 1
incir ağacı meyvesi

İncir ağacı yetiştirme teknikleri nelerdir?

İncir ağacı yetiştirmek için özellikle bahçe kurmak için deneyimli alanında uzman kurum veya kişilerden bilgi alnamız gerektiğini lütfen unutmayın. İncir ağacı ve İncir yetiştiriciliği hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağız. Önzelikle şunu bilmeniz gerekir İncir bitkisi çok fazla güneş ışıklaına karşı hassas bit bitkidir. Tabiki bu fidanlar için geçerlidir. Yeni dikilmiş bir incir fidanınnı güneşten nasıl koruruz? Güneşin etkin ışıklarınını engelleyecek bir şekilde ayar yapmanız gerekir. Meselen; karton, kağıt, kalın kumaş vs. ile sararak daha sonra ise kiraçle badana yakmanız gerekir. Fidanın büyüyeceğini göz önüne alarak sarmanız gerekmektedir. Yani çok fazla sıkı sarmayınız bıyundan biraz mesafe burakınız.

İncir Ağacı Fidanı Nasıl Sulanır?

İncir ağacı fidanı sulama yöntemleri; fidanların diplerindeki sulama çanaklarına sap, saman, ot, vesaire konarak malçlama  yapılması gerekir. Bunu yapmanız toprak yüzeyinin dierkt güneş ışığı ile temasını engellemektedir dahi buharlaşma ile su kaybını önler. İncir fidanlarda sulama bulunduğunuz yerin dumuna göre belirlenir genel olarak Ağustos ayılarında sulama kesilir. İncir fidanında yabancı otlarla mücadele; düzenli toprak işlemesi, çapalama gerekirse de kimyasal yabancı ot öldürücüler kullanmak yok edilir.

incir ağaçları

İncir Ağacı Budama Nasıl Yapılır?

İncir ağaçlarının budama işlemlerini uzmanlar üçe ayırmışlardır. Bu budama teknikleri ile ilgili sizlere bilgiler sunacağız. İncir ağacı budama teknikleri;

İncir Ağacı Şekil budaması

Bahçeye dikilen fidanların dikiminden ağaç ürüne yatıncaya kadar ağacın iskeletini ve tacını oluşturmak amacıyla yapılan budamadır. Ağacın ana dallarını teşkil edecek uygun aralıklı ve farklı yönlere bakan 3-4 göz bırakılarak 90-100 cm. yükseklikte budanır. Sofralık çeşitlerde alçaktan taçlandırma amacıyla bu yükseklik 60-70 cm. olmalıdır. O yaz süren gözlerden sürgünler elde edilir. Normal gelişmiş bu sürgünlerden  3-4 adeti iskelet ana dallarını oluşturmak üzere bırakılan sürgün boyları 40-50 cm yi geçiyorsa yazın bunlar üzerinde bir uç alma işlemi uygulanarak dengeli bir gelişme sağlanabilir. İskelet ana dallarının gelişmesini teşvik etmek üzere toprak yüzeyinden ve gövdeden çıkmış sürgünler çıkarılır. Bu işlemler yazın yapılmamışsa ilk kış budamasında 3-4 iskelet dalı seçilir. Bu ana dallar ağaç gövdesi çevresine eşit olarak dağıtılıp aralarında 10-15 cm mesafe bırakılmalıdır. 

İncir Ağacı ürün budaması

Verim çağındaki ağaçların şekillerini muhafaza etmek,boylarının yükselmesini önlemek ve sürgün ile  ağaç arasındaki dengeyi sağlamak için yapılan budamadır. Dengeli gelişen bir ağaçta ışığın her tarafa güzelce işlenmesini temin etmek için seyreltme yapmalıdır. Böylece  ürün sürgünleri kuvvetli gelişir. Ürün budamasında kışın fazla sık,birbirinin büyümesine engel olan dallar, hastalıklı kurumuş dallar kesilir. Eğilip sarkan dallar ile dışarı yükselen dallar geriye doğru kesilir. Yazın istenmeyen yerlerde teşekkül eden ve ağacın çatısı ile ürün dallarının oluşmasında işe yaramayan zayıf sürgünler ve meyve sürgünlerinin doruklarında geç mevsimde ortaya çıkan filizler alınır. Seyreltme budamaları belli bir zaman sonra ihtiyacı karşılayamaz duruma gelir. Ağaçta daha yüksek ve seyrek bir taç meydana gelir. İlk yıllarda sadece seyreltme şeklinde yapılan budamalarla doruk gözlerinin alınması sonucu dallar zayıflar,sarkmaya başlar. Yıllık sürgünler  daha zayıf olur. 

İncir Ağacı gençleştieme budaması

Fazla bakımsızlık nedeniyle yaşlanmaya yüz tutmuş ağaçlarda yeniden sürmeyi teşvik amacıyla, ağacın kurumuş ve hastalıklı dalları temizlenir. Bütün dallarda kısaltma budaması uygulanır. Geri kalan dallar 8-10 cm çapındaki kısımlara kadar kesilerek ağacın eski tacı atılır, kesim sonrası süren yeni dallardan yeni tacın oluşturulmasında kullanılacak olanlar şekil budaması uygulanarak geliştirilir. İncir ağacı için gençleştirme budaması bir yılda yapılabileceği gibi iki yılda da yapılabilir. Budamada bir yıllık dallarda boğumlarından kesim yapmalı, öz açığa çıkarılmamalıdır. 

İncir Ağaçlarını Gübreleme Nasıl Yapılır?

İncir yetiştiriciliği için 6-7.8 arasında değişen bir toprak pH sı uygundur. İncir ağacı kireç seven bir bitkidir. Yüksek kirece sahip topraklarda yetiştirilebilir. Toprak pH sının düşük olduğu yerlerde ağaçlara kireç verilmesi yararlı ve hatta zorunludur. Kireçleme ile toprağa verilecek kireç miktarı, toprak pH sı, toprağın yapısı (bünyesi) organik madde içeriği ve kullanılacak kireç materyallerinin özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Kireç uygulaması sonbaharda yapılır. Toprağa serpilen kireç sürüm ile veya diğer yollarla toprağın altına gömülür. Yapılacak gübreleme ağaçlarda noksanlığı görülen besin maddelerini sağlamalıdır. Azot gübrelemesi vegetatif gelişmeyi yani yaprak ebadını, yıllık sürgünlerin uzunluğunu artırır. Kaynak 1 İncir Ağacı yetiştiriciliği >>