Ankara’da yetişen meyve ağaçları

ankara meyveleri

Ankara’da yetişen meyve ağaçları

 • Akdut Ağacı; 20 metre boylarındadır. Mürekkep tipte olan meyvesi değişik büyüklüktedir; olgunlaşınca beyaz, beyaz pembe renk alır ve tatlıdır. Meyve zamanı; ilkbahar sonu, yaz başı, yaz ortası.
 • Armut Ağacı; 15 metre kadar boylanabilir. Armut meyvesinin olgunlaşma dönemine göre yaz armudu ve kış armudu olarak ikiye ayrılır. Meyvenin olgunlaştığı sapının etrafında döndürülünce kopmasından anlaşılır. Birçok farklı cinsi olan armutları yılın her mevsiminde bulabiliriz
 • Ayva Ağacı; 7 metre boylanabilir. meyve etli, küremsi elips-yuvarlak, aromatik kokulu, hafif ekşimsi ve lezzetlidir. Önceleri yeşil ve bol tüylü, olgunlaşınca parlak sarı renklidir. Olgunlukta kabuğu hafif yağlı ve hala tüylüdür.
 • Badem Ağacı; 11 – 12 metre boylanabilir. Birçok çeşitleri varsa da, tıbbi bakımdan ikisi mühimdir: Amygdalus communis varyete dulcis (tatlı badem), Amygdalus communis varyete amara (acı badem). Tohumun lezzeti birincisinde tatlı, ikincisinde ise acıdır
 • Ceviz Ağacı; 30 metre boy atabilir. İlkbahar başında açan çiçekleri yeşil renkli, başaklar halinde, orta büyüklükte (5 – 10 cm), kokusuzdur. Erkek çiçekleri 5 – 10 cm uzunluğunda, dişi çiçekleri ise oldukça ufaktır. 1-3’ü bir arada bulunur.
 • Elma Ağacı; 15 metreye kadar boyu uzayabilir. 4 cm çapında yalancı sulu meyve, alt ve üstten basık küreler biçiminde, olgunlukta pembemsi sarı yeşil renkte ve üzeri kırmızımsı lekelidir.
 • Erik Ağacı; 6 metreye kadar uzayabilmektedir. Meyveler cinsine bağlı olarak haziran ve eylül aylarında olgunlaşır. Etli büyük, mor derili meyveler taşır. Meyve rengi yeşil-sarıdan neredeyse siyaha kadar değişir.
 • Kara Dut Ağacı; 15 metre civarında boyları vardır. Çiçekler yeşil ve sarkıktır. Erkek ve dişi çiçekler aynı ağaç üzerinde olabilir. Tohumlar ağustos ve eylül ayları arasında olgunlaşır. Çiçekler monoiktir. Mayıs ve haziran aylarında çiçek açar.
 • Kayısı Ağacı; 15 metre civarında uzunluğu vardır. Ilıman iklimlere uygun bu bitkinin meyveleri cinsine bağlı olarak haziran – temmuz ortalarında olgunlaşır. Meyvesi kedifemsi kabuklu sulu bir meyvedir. Çekirdeğinin içi tatlı ya da acı bir çekirdek içi içerir.
 • Kiraz Ağacı; 20 metre boylanabilir. Cinsine göre meyvelerinin tatları, büyüklüğü ve rengi değişir. Meyveler türüne bağlı olarak mayıs ayının sonunda temmuz ayının başına kadar olgunlaşır. Ortalama 2 cm çapındaki küremsi ya da kalp biçimli meyveleri ince kabuklu, tatlı sulu ve tek çekirdeklidir. Meyvelerinin sert ve yumuşak olanları vardır.
 • Mor Dut Ağacı; 13 metre civarında boyları olur. Olgun meyve mor renkli, mahoş lezzetlidir. Yendiği zaman dil ve dudakları boyar. Parmaklarda leke bırakır.
 • Nar Ağacı; 6 metre boylanabilir. Meyve zamanı; kış başı, sonbahar başı, sonbahar ortası, sonbahar sonu. Temmuz ayında beliren yuvarlak, iri kırmızı meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Bu meyveler kırmızı tohumlardan meydana gelir. Meyve rengi ekseriyetle kırmızı olup sarı – turuncu da olabilir. Meyve büyüklüğü 10 – 15 cm’dir.
 • Nektarin Ağacı; Pembe çiçeklidir. 10 metre boyundadır. Meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Şeftaliden biraz daha farklı bir lezzeti vardır. Şeftaliye kıyasla daha serttir. Bu meyvelerin yüzeyi parlak ve tüysüzdür.
 • Şeftali Ağacı; 4 metre boyu vardır. Meyve zamanı; yaz ortası – yaz sonu. Meyveleri yazın olgunlaşır. Meyvesi bol sulu ve tatlıdır. Turuncu – sarı renkte, tüylü bir dış yapısı vardır. Meyveleri hoş kokuludur.
 • Üzüm Ağacı; 20 metre boyu vardır. Meyveleri tatlı ve sulu olur, meyve tanelerinin içinde 1-4 arasında çekirdek vardır. Meyveleri eylül ayında olgunlaşır. Beyaz ve kara üzüm olmak üzere farklı türleri vardır.
 • Vişne Ağacı; 10 metreye kadar boyu olabilir. Nisan-mayıs ayları arasında beyaz renkli çiçekler açan, 2-10 m yüksekliğinde ağaçlar. Çiçekler yapraklardan önce açar ve kısa sürgünlerin ucunda, şemsiyemsi çiçek durumları teşkil ederler. Çiçek sapları uzun, çiçek tablası çanak şeklindedir.
ankara meyveleri

Başkent Ankara’da yetişen meyve ağaç türleri

Ankara’da yetişen meyve ağaçlarının listesi yukarıda veilmiştir. Bu meyve ağaı çeşitlerinin hepsi Ankara ilimizde yetişmektedir. Azda olsa daha değişik meyvelerde bulunur ama Ankara’da bu meyve çeşitleri çok rahatlıkla yetişmektedir. Bu bitkilerin bir kısmı dahi hespi peyzaj alanlarında da kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın