Ağaç Çeşitleri

Huş ağacı Türkiye’de nerede yetişir?

Huş Ağacı Yetişen Bölgelerimiz

Huş ağacı mobilya, kaplama ve çeşitli müzik aletleri ile tarım aletleri yapımında kullanılan verimli bir ağaç türüdür. Huş ağacının bilinen 5 tane türü vardır. Huş ağacı çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkündür; Betulapendula Roth. (Siğilli Huş), Betulapubescens Ehrh. (Tüylü Huş), Betulamedwediewii Reg. (Kızılağaç Yapraklı Huş), Betularecurvata, Betulabrowicziana.

huş ağacı

Huş Ağacı

Huş Ağacı Doğu, Kuzey, Kuzey doğu Anadolu’da yayılır. Kızılağaç yapraklı Huş ise lokal bir yayılış göstererek çalı ve ağaççık halinde Çoruh dolaylarında ve Hatila vadisinde bulunur. Huş Ağaçları yüksek kesimler de tek başına veya başka ağaçlarla karışık olarak bulunan huşlar 15 ile 20 m’ye kadar boylanabilen çeşitli türlere sahiptir. Soğuğa dayanıklı olup, Türkiye’de ılıman iklimlerden tabi olarak kaçınır.

Huş Ağacı Özellikleri

Gövdelerinin kar beyazı ince kabuğu en karakteristik özelliğidir. Zamanla yatay yönde geniş bantlar halinde kavlar, dökülür. Bunun yerini siyah ve sert bir kabuk alır. Işık ihtiyacı fazladır. Nemli ve serin yerlerde yetişir. Huş ağacı hızlı büyür mü? Hızlı büyür. Fakir kum veya kumlu toprakların ağaçlandırılmasına el verişli bitkilerdir.

Huş Ağacının Yararları

Ekolojik istekleri yüksek olma yanhuşlar çok es ki zamanlardan beri kültüre alınmış kıymetli bir park bitkisidir. Mobilya, kaplama, kontrplak, alet sapları, tarım ve müzik aletleri yapımın da kullanılır.