Güney Kore Oturma İzni Başvurusu

Güney Kore’yi ziyaret etmek isteyen vatandaşlar kendine en uygun vize seçimi yaparak bütün evrakalrıona göre hazırlamalıdır. Güney Kore’de ikamet izni alınabilmektedir. Güney Kore (c3 vizesi) kısa süreli konaklama için verilen bir vizedir. Turizm, aktarma, akraba ziyareti, konferans katılımı, kültür ve sanat, genel eğitim, dini seremoniler vb. amacıyla (kar amacı gütmeksizin) kısa süreli ziyaretçi sıfatıyla kalmayı planlayanlar için uygundur. Güney Kore’de bir ticari bağlantı kurmak veya iş kurmak gbi farklı alanlarda faaliyet göstermek isteyenler için; Ticari faaliyetler, moda ve modellik, konferans, araştırma, yeni teknoloji talimatları vb. alanlarından kar yapmak maksadıyla 90 gün ya da az süreyle kalmayı planlayanlar.

Güney Kore’de ikamet izni nasıl alınabilir?

Güney Kore’de oturma izni almak için aşağıdkai evraklar gereklidir. Güney Kore oturma izni için gerekli evraklar;

 • Başvuru tarihi ve başvuru sahibinin imzası ile birlikte, ziyaretin ayrıntılı bir planını da kapsayan tur ya da ziyaret amacının belirtildiği belgeler
 • Bir seyahat acentesi ya da havayolu şirketi tarafından hazırlanmış uçuş programı (Başvuru sahiplerinin vizeleri onaylanıncaya kadar bilet satın almamaları önerilir)
 • Daimi ikametgah belgesinin (çalışma izni veya öğrenim izin belgesinin) aslı ve fotokopisi
 • Davet mektubu veya şahsi referans mektubu
 • Doldurulmuş vize başvuru formu
 • Evlilik cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • Güncel, pasaporta uygun renkli fotoğraf
 • Kore uyruklu kişilerin eşleri veya daimi oturma izni olan kişilerin (F-5 vize hamillerinin) eşleri.
 • Kore’deki harcamaların karşılanacağına dair mali yeterliliği bildiren belgeler (örneğin banka hesap durumu)
 • Pasaportun aslı ve fotokopisi (en az 6 ay süreli geçerlilik süresi kalmış olmalıdır)
 • Vize harcı
güney kore oturma ve çalılşma izni

Güney Kore vize başvurusu için; Güney Kore Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ziyaret edilmelidir. Bir ajansla çalışmıyorsanız buradan bilgi alabilirsiniz. Güney Kore Konsolosluk Adresi: Askerocağı Cad. Süzer Plaza, No:6, Kat:4, 34367, Elmadağ/Şişli, İstanbul Tel: +90-212-368-8368

Türkiye’de Güney Kore Vatandaşına Oturma İzni

Ülkemize giriş yapan Güney Kore vatandaşlarının Türkiye’de ikamet izni alabilmeleri için vize süreleri bitmeden oturum randevusu alınmış olması gerekmektedir. Türkiye’de oturma izni başvuru için 1 foto ve sağlık sigortası gereklidir. Bunları aldı iseniz internetüzerinden oturma izni randevusu alabilirsiniz. Randevu gününde göç idaresinde olmanız gerekmektedir.

Güney Kore Pasaportu İle Oturma İzni Evrak Listesi

 1. 4 foto
 2. Başvuru formu üzerindeki harçların yatırılması
 3. Sağlık sigortası
 4. Noter onaylı kira kontratı
 5. Pasaport ve fotokopisi

Güney Kore Vize Çeşitleri

Memurlar (A-2)Geçici Basın Vizesi (C-1)Ticari Vize (C-2)Kısa Süreli Ziyaretçi Vizesi (C-3)Kısa Süreli İstihdam Vizesi (C-4)Öğrenci Vizesi (D-2)Genel Eğitim Vizesi (D-4)Dini Çalışma Vizesi (D-6)Kurum İçi Vizesi (D-7)Sözleşmeli Yatırımlar Vizesi (D-8)Sözleşmeli Ticari Vize (D-9)Yabancı Dil Öğretme Amaçlı Uzun Vadeli Vize (E-2)Diğer Uzun Vadeli İstihdam Vizeleri (E-1~E-7)Aile Ziyareti ve Aileyle Kalmaya yönelik Vizeler (F-1~F-3)Kore Kültürünü Barındıran Kişilere yönelik Vize (F-4)Çalışma Tatil Vizesi (H-1)