Erik Ağacı Ne Zaman Budanır?

erik ağacı budama

Erik Ağacı Hangi Ayda Budanır?

Erik ağaçları budama konusunda sizlere bilgi vereceğiz. Erik Ağaçı Budama Tekniği, Erik ağaçları hangi ayda budanır? Erik dalı dasıl budanmalıdır? Erik ağaçlarını budarken çok dikkat etmek gerekmeketdir. Erik budama uzmanlık isteyen bir iştir. Ağaçlara su yürüme durduğu anda don olaylarına dikkat etmek kaydı ile; Aralık, Ocak, Şubat, Mart ayı itibariyle erik budama yapılmaktadır. Standart erik ağaçlarında uygulanacak olan şekiller erik ağaçlarına çanak farklı doruk dallı ve doruk dallı terbiye şekilleri verilebilir. Bu bakımdan tür ve çeşitlerin gelişme şekli de önem arz etmektedir. Yayılıcı bir gelişim gösteren burbank gibi Japon grubuna dahil olan erik ağaçlarında çanak şekli önerilebilir. Stanley, santarosa, wickson gibi daha dik bir taç meydana getiren türlerde ise farklı doruk dallı terbiye şekli uygulanabilir.

erik ağacı hangi ayda budanır

Erik Budama Tekniği

Erik ağaçları budama meyve ağaçlarından erik ve armut ağacı gibi budanabilir. Erik ağaçlarındaki şekil budama işlemlerinin temel budama ilkeleri elma ve armut ağaçlarındaki gibidir. Avrupa grubu erikler çoğunlukla ilk sende dal meydan getirmezler. Japon grubu olan eriklerde işe dallanma faaliyeti görülebilir. Bundan dolayı Avrupa grubu eriklerde dal tercihi yaz mevsiminde sürgün büyümeleri esnasında gerçekleştirilir. Gözlerin sürmesinden sonra uygun durumda bulunan sürgünler ana dalları meydana getirmek üzere seçilir. Erik ağaçlarına çanak farklı doruk dallı ve doruk dallı terbiye şekilleri verilebilir. Bu bakımdan tür ve çeşitlerin gelişme şekli de önem arz etmektedir. Yayılıcı bir gelişim gösteren burbank gibi Japon grubuna dahil olan erik ağaçlarında çanak şekli önerilebilir.

Erik Ağacı Budama

Erik ağacı fidanı budama şekli; Erik ağaçlarında ilk senelerde en az bir budama işlemi ile yetinilmemelidir. Dikine büyüme gerçekleştiren türlerde yaygın, yaygın büyüme gerçekleştiren türlerde dikine bir büyümeyi teşvik edecek bir budama yöntemi izlenmelidir. Bu uygulanan terbiye şekilleri çoğunlukla bodur ve yarı bodur ana anaçlarla kurulan sık dikimli ağaçlarda uygulanmaktadır. Dikim döneminde erik fidanlarında dal bulunmuyor ise tepe vurma işlemi sonradan oluşacak en alt yan dalın 20-30 cm üstünden yapılmalıdır. Oluşan ve meydana gelen sürgünler ilk 2-3 sene boyunca çok fazla kartlaşmadan yatay şekilde bağlanmalıdır. Bu işleme ek olarak kiraz ağacında olduğu gibi ikili sektöriyel budama işlemi uygulaması gerçekleştirilir.

Erik Ağacı Budama Ustası

İyi bir erik ağacı budama ustası erik ağaçları hakkında bilgiye ne zaman ve nasıl budama yapacağını bilen bir donanıma sahiptir. Erik ağacı budamada Erik ağacı talep edilen boya ulaşıncaya kadar doruk olan dal her sene bir önceki senenin kesim noktasının 50 cm yukarısından kesilmelidir. Dikey eksenli şekil diğer çeşitlerde olduğu gibi az bir budama işlemi ile naturel piramit şekilli bir ağaç elde etmek için esastır. Erik fidanı budama Dikim döneminde dallanmış olan fidanlarda tepe vurma işlemi yapılmaz ve ağaç istenilen boya ulaşıncaya kadar da bu işlem gerçekleştirilmez. Ağaç üzerindeki doruk daldan çıkan dallar doğal olarak geniş açılı meydana gelirler. Sonraki senelerde yan dalların kalınlığı doruk olan dalın çapının yarısını geçinceye kadar 20-30 cm’ye kadar kısaltılır. Olgun olan bir erik ağacının boyu 2.5 metredir.

Erik Ağacı Hangi İklimde Yetişir?

Erik yetiştiriciliğinde farklı özellikteki alt türlerin çokluğundan dolayı iklim
istekleri birbirinden farklılıklar gösterir. Mevcut türler içerisinde değişik iklim koşullarına en iyi uyabilen Prunus cerasifera L.’dır. Anadolu coğrafyasının bu türün anavatanı olması nedeniyle bu alanda oldukça yaygın olarak yetişmektedir. Avrupa grubu erikler (Prunus domestica L.) kışı nispeten soğuk geçen soğuk ılıman iklimlerde rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Japon grubu (Prunus salinica L.) eriklerin yetiştiriciliğinde ise nispeten daha ılıman bölgeler tercih edilmelidir.

Erik Ağacını Çeşitlerine göre budama

Erik gruplarının farklı gelişme özellikleri dikkate alındığında Can-Papaz grubu ve Japon grubunda yer alan çeşitler genellikle yayvan büyüme eğiliminde olduklarından bunların goble (vazo) terbiye sistemine göre budanması daha uygundur.

2 thoughts on “Erik Ağacı Ne Zaman Budanır?

Bir cevap yazın