Ateş Çiçeği (Salvia) yetiştirme

ateş çiçeği resmi

Ateş Çiçeği Nerede ve Nasıl Yetişir?

Brezilya ülkesi kökenlidir. Ateş çiçekleri 120 cm kadar boy atabilir. Bayrak kırmızısı, mavi ve lavanta renklerinde yetişebilir. Ballıbabagiller Lamiaceae familyasından bir çiçek çeşididir. Ateş çiçeği dünya’da tahmini olarak 700’ün üzerinde farklı türü bulunmaktadır. Tek ve Çift yıllık açabilen çiçek türleri diyebilir.

Ateş Çiçeği’nin Özellikleri Nelerdir?

  1. Kısa ve Uzun boylu türleri vardır
  2. Ateş kırmızısı çiçekler açmaktadır
  3. Otsu ve odunsu türleri vardır.
  4. Ateş çiçeği kokmaz.
  5. Kırmızı – Mor ve Beyaz açabilir
  6. Salkım şeklinde durur
  7. Bahçelerde ve saksılarda yetişir
  8. Bordür bitkisi olarak kullanılabilir
  9. Dekoratif bir görüntü sağlar
  10. Güneş ışığına maruz kalması gerekir
ateş çiçeği resmi

Savia Çiçeği Hakkında Bilgiler

Salvia L. cinsi Lamiaceae familyasının en zengin salgı tüyüne sahip olan cinsidir. Birçok Salvia L. türünün uçucu yağları gıda, ilaç, kozmetik ve
parfümeri endüstrisinde yaygın olarak kullanılırlar. Bu bitkilerin, dünyanın pek çok bölgesinde insanlar tarafından tat, koku ve tıbbi özellikleri
nedeniyle, ayrıca gıda, eczacılık ve kozmetik amaçlı kullanıldığı not edilmiştir.

Salvia Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Gaz söktürücü, yatıştırıcı, karminatif, diüretik, midevi, ter kesici, haricen yara iyileştirici ve antiseptik olarak kullanılanılan Salvia L. türleri çok çeşitli biyolojik etkilere (antibakteriyal, antifungal, antiviral, antiseptik, analjezik, antioksidan, astrenjan, antispazmodik, halusinojenik, merkezi sinir sistemi depresanı, antisudorifik, antidiyabetik, antikanser, tüberkülostatik, kardiyovasküler ve insektisit aktiviteler vb.) sahip bitkilerdir.

Salvia yaprakları

Salvia tomentosa Mill.’da yaprak büyüklüğü ve tüylülüğü toplama yapılan lokasyonlara göre değişim göstermiştir. Genel olarak yaprak büyüklüğü arttıkça yaprak tüylülüğünün azaldığını söylemek mümkündür. Diğer taraftan yaprak şekli ve yaprak yüzeyinin pürüzlülüğü de populasyonlar arasında ve populasyon içindeki bitkilerde değişim göstermektedir.

Bir cevap yazın