Damla sakızı latincede Anacardiaceae olarak bilinen Sakızağacıgiller familyasının bir türüdür. Pistacia lentiscus L. var. chia ‘nın dal ve gövdelerinin çizilerek sakız elde edilmesinden dolayı sakız ağacı adını almıştır. Dünya sakız ihtiyacının % 90 civarını Sakız Adası’ndan karşılanmaktadır. Türkiye’de sakız ağacı nerelerde yetişir; Hatay ile İzmir arasında kıyıya yakın bölgelerde yayılış gösterir. Bu tür yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Damla sakızı nasıl toplanır?

Ağaç gövdesi ve dallarına açılan yaradan elde edilen reçineli sakızı kullanılmaktadır. Sakız %1 -3 oranında uçucu yağ ve reçineden ibarettir. Reçine diterpenik reçine asitlerini (mastikodienik asit ve oleanolik asitleri) bulundurmaktadır.

Damla Sakızında Neler Yapılır?

damla sakızı nedir?

Sanayide çeşitli ürünlere renk verici, yapıştırıcı, cila verici olarak yararlanılmakta, tütünlere koku verilmesinde, sakızın çeşitli organik çözücülerdeki çözeltileri kullanılmaktadır. Diş tozu ve diş dolgu maddelerinin yapımında aranılan bir madde olduğu gibi eczacılık ve parfümeri sanayiinde ise fiksatör olarak kullanılır. Şekercilikte ve içki yapımında da koku verici olarak geniş kullanım alanı bulmaktadır.

Damla Sakızının Faydaları Nelerdir? Drog olarak, midevi, yatıştırıcı ve bazı preparatlara koku verici, ağız kokularını giderici, diş etlerini kuvvetlendirici özellikleri vardır. TSE tarafından standardı hazırlanmamıştır. 

Damla Sakızı Mideye İyi Gelir Mi? Damla sakızının çeşitli içeriklerinde bulunan br çok maddelerden dolayı reflü, ülser ve mide sorunları olanlara fayda sağlandığı söylenmektedir. Damla sakızı; sindirim sistemine faydalıdır. Damla sakızı hazımsızlığı giderici özellikler taşır.

Damla sakızı diş beyazlamasına sebep olur. Çiğnenmesinde faydalar olduğu bilinmektedir.

Damla sakızı nerelerde bulunur?

Damla sakızı nerelerde bulunur?” üzerine 2 düşünce

Bir yanıt yazın