Bahçe ilaçlama ne zaman yapılır?

Bahçe bitkileri ilaçlama tarihleri

Bahçe bitkilerini veya çim alanlarını ilaçlama tarihleri yaz mevsiminde ilaçlama ve kış mevsiminde ilaçlama diye iki kategorie ayrılabilir.

  1. Kasım (15 inde başlar) ayı kış ayı ilaçlama
  2. Aralık ayı kış ayı ilaçlama
  3. Ocak ayı kış ayı ilaçlama
  4. Şubat ayı kış ayı ilaçlama
  5. Mart ayı kış ayı ilaçlama
  6. Haziran ayı yaz ayı ilaçlama
  7. Temmuz ayı yaz ayı ilaçlama
  8. Ağustos ayı yaz ayı ilaçlama
  9. Eylül ayı yaz ayı ilaçlama
  10. Ekim (15 ine kadar) ayı yaz ayı ilaçlama
Bahçe ilaçlama

Bahçe hangi mevsimde ilaçlanır?

Bahçeleri her zaman ilaçlama olmaz. Bahçe ilaçlaması şu tarihlerde olsa daha uygun ve etkili olmaktadır. Kasım ayında başlar 15 Mart tarihine kadar devam eden Kış İlaçlaması, 15 Mart tarihlerinde başlayıp 15 Haziran’a kadar İlkbahar ilaçlaması, 15 Haziran ile 15 Ekim arası yapılan Yaz ilaçlaması olarak öngörülen bu zamanlarda yapılması uygundur. Yağmurlu olmayan havalarda veya yağmurdan hemen sonra ilaçlama yapmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle zararlı böceklerin bıraktığı yumurtalardan larvalar çıkmadan ilaçlama yapılmalıdır. Böcekler ağ oluşturmadan önce de ilaçlama yapmak gerekir. Eğer ki böcekler ağ oluşturduktan sonra ilaçlama yapar isek bu pek de faydalı olmayabilir. İlaç dozunun fazla olması bitkinin yeşil tarafının zarara görmesine sebep olabilir.

Yaz mevsiminde bahçe neden ilaçlanır?

Yaz aylarında varlıklarını yoğunlaştıran yaprak bitleri, kırmızı örümcek, ağ kurtları, kabuklu bitler, koşniller gibi zararlılar ile külleme, ateş yanıklığı, pas, kara leke gibi hastalıklara ilaçlama yapılır. Bazı kültür bitkileri ve seralardaki salon bitkilerinde beyazsinek mücadelesi de bu zaman aralığında devam eder. Bu dönem aralığında uzaman kuruluşlardan ilaçlama hususunda yardım alınabilir. İlaçlama zamanına karar verdikten sonra bu zamana uygun bir ilaçlama yöntemi belirlenmelidir. İlaçlama zamanı kullanılacak olan aletlere çevresel faktörler göz önünde bulundurularak karar verilir. Aynı zamanda bulunan hastalık ve zararlılar da yapılacak olan ilaçlamanın yöntemini etkilemektedir.

Bahçeye zarar veren canlılar nelerdir?

Yaprak bitleri, kırmızı örümcek, ağ kurtları, kabuklu bitler, koşniller gibi zararlılar ile külleme, ateş yanıklığı, pas, kara leke gibi hastalıklara ilaçlama yapılır. Bahçe bitkilerini korumak ve hastalıkları önlemek için belli mevsimlerde dahi tarihlerde ilaçlama uygundur.