Arjantin oturma izni nasıl alınır?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki Arjantin vatandaşları Türkiye’ye vizesiz giriş hakkına sahiptir. Türk vatandaşları Arjantine vize almadan giderek ikamet izni alabilirler veya oturma izni başvurusu yapabilirler. Arjantin vatantaşı Türkiye’de kaç gün kalabilir? 90 güne kadar ikamet süreli ve turistik amaçlı seyahatlerde karşılıklı olarak vizeden muaftırlar. Arjantin’de yaşamak isteyen Türkleri bankamatiklerden ₺ veya $ çekimi yapamazlar. Sadece Arjantin Pezosu çekebilirler. Arjantin Cumhuriyetinin başkenti Buenos Aires’dir. Arjantin’e geliş amaçlı dış hat seferlerini ise sadece Arjantin vatandaşları, ikamet izni sahibi veya onaya tabi, istisnai durumdaki yabancılar kullanabilmektedir. Arjantin Hükümeti’nin ahiren açıkladığı karar çerçevesinde, turizm amacıyla Arjantin’e sadece komşu ülkeler Brezilya, Uruguay, Paraguay, Şili ve Bolivya’nın vatandaşları veya bu ülkelerde ikamet izni sahipleri seyahat edebilecektir.

Arjantin İkamet İzni Başvurusu

Türk vatandaşları Arjantin’e giderek ikamet izni başvurusu yapabilirler. Arjantin vatandaşlarıda Türkiye’de kısa süreli ikamet izni başvurusu yapabilmeketdirler. Arjantin ikamet izni Arjantin’e giriş yapan Türk vatandaşlarının oturma izni ve çalışma izni gibi sorunlarını +54 9 11 6920 5706 nolu Türk Konsolosluk numarasını arayarak bildirebilirler. İspanyolca’da República Argentina olarak bilinen bu ülkede Türk vatandaşları 3 ay vize almadan giriş yapma hakkına sahiptirler. Coronavirüs salgını dolayısı ile Arjantin’de ikamet izni olmayan Türk vatandaşları bu ara kabul edilmemektedir.

Türkiye arjantin ikamet izni, çalışma izni

Arjantin Çalışma İzni; Türkler Arjantinde resmi olarak çalışma izni yaptırabilirler. Aynı şekilde Arjantin vatandaşlarıda Türkiye’de ikamet izni alarak çalışma izni başvurusunda bulunabilir.

Türkiye’den Arjantin vatandaşına davetiye gönderilerek çalışma iznide alınabilmektedir.

Arjantin Vatandaşına Türkiye’de ikamet izni

Türkiye’ye vize almadan gelen Arjantin vatandaşları ülkemizde oturma izni alarak kalabilirler. Arjantin pasaportu ile ikamet izni almak için göç idaresi web sitesi üzerinden başvuru yapılmalıdır.

Randevu almak için bir foto ve yabancı sağlık sigortası ile Arjantinlinin kişisel bilgileri gereklidir.