Ağaç budama zamanı ne zamandır?

Türkiye’de ağaç budama zamanı en bilindik şekli ile Sonbahar ayı ile Kış ayı sonunda yapılır. Ağaç budama zamanı meyvelerin hasadından sonra yapılır. Bir ağaç budama için iklimsel koşullarda göze alınması kaydı ile ağaçların yapraklarının döktüğü zamanda başlar. Ağaç budama zamanı elbette meyve ağaçları ve diğer bitkiler için farklılıklar gösterir. Doğru ağaç budama zamanı ise meyve hasadı sonrası yaprakların dökmesinden sonra, herdem yeşil olan ağaçlarda ise Ekim ayı ile Nisan ayı sonuna kadar budama yapılabilir.

Ağaç Budama Zamanı Nasıl Belirlenir?

Budama zamanı bir bahçe ağaçları ise yani meyve veren ağaçlar ise bu hasattan öncede belli başlı budama yapılabilir ama bu budama şeklini profesyonel kişilerin yapması önem arzeder. Norman meyve vermeyen ağaçlarda ise budama zamanı Güz ayı ile Karakış ayı sonunda yapılır. Bahçeleirn bakımları ağaçların yeşil yaprakları tamamen kuruduktan bir müddet sonra yapılması doğru zamandır. Zaten bir bahçesi olan bunu bilmektedir. Ağaçlara su yürüme bittiği zaman ağaç budama zamanıdır.

Ağaç budama zamanı ne zamandır?

Ağaç budama zamanı ağacın türüne göre değişebilir. Ağaç meyve veriyorsa farklı bir zamanlarda da budama ister, meyve vermeyen ağaç ise budama zamanı sonbahar veya kıştan hemen sonra yapılmalıdır. Ağaç budama zamanı hakkında bir bilginiz yok ise bir uzmandan destek alabilirsiniz. Ağaç budamanın zamanı kadar nasıl ve hangi dalların budanacağıda önemlidir.

Genel Olarak Ağaçları Budama Ayları

  • Eylül
  • Ekim
  • Kasım
  • Aralık
  • Ocak
  • Şubat
  • Mart
  • Nisan

Bu aylarda meyve vermiş veya meyve vermemiş ağaçlar budanabilmektedir. Ağaçların budama aşamasında dikkat edilmesi gereken şudur; Bir meyve bahçesi var ise ve bu meyve bahçesini budamak istiyorsanız alanında uzmanlaşmış kişi ve kurumlardan hizmet almanız veya danışmanlık almanız gerekir. İnternetten bakılarak ağaç budaması yapılamaz. Ağaç budaması belli uzmanlık isteyen ve tecrübeli kişilerin budaması gereken bir işlemdir.

Ağaç Budama Mevsimi

Ağaç ve bitki budama olayına mevsimsel olarak bakacak olursak ağaçlar Sonbahar ve Kış mevsiminde budanır. Bazı ağaç türleri bu mevsimlerde sert budama gerektirir. Ağaç budama mevsimlerinden ağacı budamak ağaçların sağlıklı büyümesi için önemlidir bu budama meyve ağaçlarında ise verimin ve ürün kalitesinin artmasına sebep olmaktadır.

Ağaçlar düzenli olarak her yıl budanabilir.