Üzüm Sümbülü Çiçeği Hakkında Bilgiler

Üzüm Sümbülü Çiçeği Hakkında Bilgiler

Muscari armeniacum olarak bilinen sümbül çeşidir Türkçe’de üzüm sümbü adıile meşhurdur. Üzüm sümbülünün genel özelliklerini şöyle sıralayabiliriz; Soğanlı bir bitki türüdür. Üzüm sümbülü ne zaman ekilir? Soğan ekimi Eylül ayı ile Ekim ayları arasında yapılmaktadır. Üzüm sümbülü bitkisinin gelişimi süresince 0-10ºC sıcaklıklara uygundur. Üzüm sümbülü ne zaman çiçek açar? Çiçeğin çiçekaçma ayları yani çiçeklenme zamanı; Şubat ayında başlar Mart, Nisan, Mayıs ayı sonuna kadar devam eder.

Üzüm sümbülü bitkisi

üzüm çiçeği

Üzüm sümbülü muscari armeniacum adı ile bilinir. Üzüm sümbülü çiçeğinin yüksekliği 25 cm kadar uzayabilir. Çiçekleri açık veya koyu mavimsi renklerdedir. Soğanlar çiçeklenme dönemi sonunda sökülür, temizlenir, kardeşler ayrılır ve
sonbaharda yerlerine dikilir. Üzüm sümbülü çiçeği 4 ay çiçekli olarak kalabilir.

Üzüm Sümbülü Saksıda Yetişir Mi? Üzüm sümbülü saksılarda yetişir. Bakımı oldukça kolaydır. Haftada bir kaç kez sulamanız yeterlidir. Üzüm sümbülü genelde mavi tonlarda açar. Üzüm sümbü saksıda yetişecekse topraklarının ve belirli aralıklarla bitki bakımı ilacı ile dezenfekte edilmesi gerekir. Üzüm sümbülü çiçeği gösterişli ve ortalama 4 ay çiçekli kaldığı için tercih edilmektedir.

Üzüm sümbülü bahçede yatişir mi? Üüzm sümbülü çiçeğini bahçelere dikmekistiyorsanız güneşli alanları tercih etmelisiniz. Mor ve mavi renklerde olan bu çiçek türü dağınıl bir şekilde çiçeklenmektedir. Çiçekleri ile fazla oynamamak yani kesmemek gerekir.

Üzüm sümbülü çok yıllık bir çiçek türüdür. Çiçeklenme mevsimlerinde kendi başlarıda çıkabilirler. Çiçeklenme mevsiminde bir müddet önce bahçelerde üzüm sümbülünün toprakları havalandırılır bakım yapılır. Bu çiçeğin daha fazla gösterişli olmasını sağlar. Yanlarında fazla yabani otlar varsa temizlenmelidir.

Bir yanıt yazın