Türkiye’de yetişen kiraz ağacı türleri nelerdir?

Türkiye’de yetişen kiraz çeşitleri hakkında bilgiler vereceğiz. Türkiye’de çeşitli türlerde kiraz yetişmektedir. Bu kiraz çeşitleri şunlardır; iri, sert ve tatlı meyve eti, çatlamaya dayanıklı meyvesi, uzun-yeşil sapı, yola ve muhafazaya dayanıklılığı ile dünyanın en önemli kirazları arasına girmiş olan ve Avrupa’da ‘Türk Kirazı’ olarak bilinen Ziraat kirazı çeşididir. Son yıllarda Davraz kirazı çeşidi ıslah edilmiş ve üretime başlanmıştır.

 1. Bing Kirazı
 2. Celeste Kirazı
 3. Davraz Kirazı
 4. Early Burlat Kirazı
 5. Gılli Kirazı
 6. Kordia Kirazı
 7. Lambert Kirazı
 8. Merton Late Kirazı
 9. Regina Kirazı
 10. Straks Gold Kirazı
 11. Biggareau Gaucher Kirazı
 12. Stella Kirazı
 13. Summit Kirazı
 14. Sunburts Kirazı
 15. Sweet Heart Kirazı
 16. Turfanda Kirazı
 17. Türk Kirazı
 18. Van Kirazı
kiraz meyvesi

Kiraz ağacı hangi iklimlerde yetişir?

Kiraz ağaç çeşitleri yapraklarını döken ve kışın dinlenmeye ihtiyacı olan bir meyve çeşididir. Kiraz yetiştiriciliğinde iklim ve çevresel faktörler, özellikle de çiçeklenme, meyve gelişimi ile hasat sırasındaki hava koşulları, yetiştiricilik potansiyelini belirlemede önemlidir. Yaprağını döken bir meyve türü olan kirazlar sıcak bir büyüme mevsimi ile kışın belirli bir süre dinlenmeye ihtiyaç duyarlar. Kirazda meyve tutumu ve meyvelerin olgunlaşması için donun görülmediği bir büyüme mevsimi ile çatlamanın önlenmesi açısından yağmursuz bir hasat periyodu gerekir. Kiraz yetiştiriciliğini sınırlandıran en önemli faktörlerden birisi ilkbahar geç donlarıdır. Diğer bazı faktörlere de bağlı olarak değişmekle beraber genelde çiçek tomurcukları –2°C ye yarım saat dayanabildikleri halde -4 °C’de hemen hemen tamamı ölmektedir. Açmış çiçekler ise –2 °C’de zarar görürler.

Kiraz Fidanı Nasıl Dikilir?

türk kirazı

Kiraz fidanı dikmeye karar verdi iseniz bunu mutlaka fidancılardan yetkili kurumlardan almanız önerilmektedir. Kiraz ağacı fidanı her yerde veya her fidan türü yetişmez. Fidan satan kişi ve kurumlar size en doğru bilgi ve fidan türünü önerecektir. Fidan Yetiştiricilik yapılacak bölge ekolojisine uygun anaç çeşit kombinasyonu belirlendikten sonra fidanlar güvenilir kişi ya da kuruluşlardan alınmalı ve sertifikalı olmalarına özen gösterilmelidir. Kışların ılık geçtiği yerlerde sonbahar, sert geçtiği yerlerde ise ilkbahar dikimi tercih edilmelidir. Dikim öncesinde fidanlarda kök tuvaleti yapılmalı, fidanlar aşı parselinden söküldükleri derinlikte dikilmelidir. Dikimden sonra mutlaka can suyu verilmelidir.

kiraz ağacı

Kiraz Ağacı Nasıl Budanmalıdır?

Kiraz ağacı budama hakkında bilgi; Budama ve terbiye erkencilik, verim ve kalite açısından önemlidir. Kiraz ağacı çeşitleri genellikle dikine büyüyen bir taç oluştururlar. Kirazlar için merkezi lider sistemi tercih edilir. Bu terbiye sisteminde ilk dikimden sonra kamçı halindeki fidanların topraktan 75 – 85 cm yükseklikten tepeleri kesilmelidir. İlkbaharda gözler kabarmaya başladıktan sonra uçtaki 2 tomurcuk bırakılarak bunların altındaki 5 – 6 tomurcuk koparılır. Bu uygulama ile oluşacak sürgünlerin liderle rekabeti azaltılmış olur. Gözler sürüp sürgünler 7 – 10 cm uzunluğa geldikten sonra topraktan 45 – 50 cm yukarıda değişik yönlere bakan 4 – 5 dal seçilerek gövde ile 80-90 derece açı yapacak şekilde dal açıları genişletilir. Bu sayede kiraz dalları üzerinde erken meyve oluşumu teşvik edilmiş olur. Uçta bırakılan iki tomurcuktan zayıf gelişen sürgün bırakılarak, diğeri çıkartılır. Bu şekilde ilk kat oluşturulur. Sonraki yıllarda aynı işlem tekrarlanarak toplam 4 – 5 kat ve 17 – 21 yan dal oluşana kadar bu işlemlere devam edilir.

Türkiye’de Yetişen Kiraz Çeşitleri

Türkiye’de Yetişen Kiraz Çeşitleri” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın