Trüf mantarının satılması ve pazarlanması çok kolaydır. Yetişmerme isteyenlere bir gelir kapısı açabilir. Trüf mantarı yetiştirme için en ideal cografya Türkiye denebilir. Ülkemizin bir çok coğrafyasında rahatlıklar yetişmektedir. Trüf mantarı 5 ile 20 cm toprak derinliğinde yetişen, kokulu ektomikoriza cinsi bir mantar olarak bilinir.

Trüf mantarları asit olmayan nötr yani Ph değeri 7-8 olan topraklarda ve meşe, fındık, çam, sedir, gürgen, huş ve kayın gibi ağaçlarla mikoriza olduğundan bu ağaçların bulunduğu yerlerde daha çok görülüyor. Trüf üretimi için en önemli 3 kriter: toprak yapısı, iklim ve yıllık yağış miktarıdır. Avrupa’da 2 ay gibi kısa süren trüf arzına karşılık, ülkemizin farklı iklim kuşaklarında bulunmasından dolayı 12 ay boyunca trüf pazarına ürün arz etmek mümkün. Ülkemizde yıl boyunca trüf konusunda ticari tür toplanıyor. Bu ticari avantaj başka bir coğrafyada bulunmuyor. Trüf Nedir?

Trüf mantarı Türkiye’de nerelerde yetişir?

Türkiye’de Trüf mantarına en elverişli illerimiz Kahramanmaraş, Adana, Konya, Antalya, Denizli, Isparta, Muğla, İzmir, Bursa, Kütahya, İstanbul, Bolu, Zonguldak, Kastamonu, Amasya, Giresun ve Artvin’dir. Trüf mantarı yetiştirme bu illerimizde daha kolaydır.

Trüf mantarının kârı ne kadar?

Trüf mantarının fiyat analizi; dünyanın en pahalı besinleri arasında yer alan trüf mantarı, dünya genelinde ekonomistlerin tahminlerine göre önümüzdeki 10 yıl içinde yıllık 6 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşacak. Türkiye ise kısa vadede bu pazardan 1 milyar dolarlık bir ticaret hacmi elde etmeyi hedefliyor. Günümüzde Türkiye’de trüf üretimi 50 tondur. Trüf üretiminde artış ivmesi devam ediyor. Ülke ekonomisine katkısı ise 180 milyon TL civarında. Trüf mantarı günümüzde Türkiye’de 200’e yakın ailenin geçim kaynağıdır.

Dünyanın en pahalı mantarı kaç para

Trüf mantarı evde yetişir mi?, Meşe mantarı nerede yetişir?, Trüf mantarını nereden bulurum?, Trüf mantarı nasıl temizlenir?, trüf mantarı türkiyede nerede yetişir, Türkiye trüf mantarı haritası, Trüf mantarı ne kadar sürede yetişir, Trüf mantarı hangi ağaç köklerinde yetişir, Trüf mantarı YETİŞTİRİCİLİĞİ Devlet desteği, Trüf mantarı tohumu, Trüf mantarı Nasıl Bulunur, Evde trüf mantarı Nasıl yetiştirilir.

Dünyanın en pahalı mantarı kaç para?; Trüf mantarı olarak bilinir. Klilosu 2.000 £ arasında değişiklik göstermektedir.

Trüf mantarı hangi yemeklerde kullanılır?;

Trüf mantarı fiyatı ne kadar?; 1 Kg 2.000 £

Trüf mantarı hangi toprakta yetişir?: Trüf mantarına en elverişli illerimiz Kahramanmaraş, Adana, Konya, Antalya, Denizli, Isparta, Muğla, İzmir, Bursa, Kütahya, İstanbul, Bolu, Zonguldak, Kastamonu, Amasya, Giresun ve Artvin.

Trüf mantarı hangi mevsimde çıkar? Trüf mantarı yetiştirme

Trüf mantarı hangi mevsimde çıkar? Trüf mantarı yetiştirme” üzerine bir düşünce

Bir yanıt yazın