Amerika’da Yetişen tarım ürünleri; Mısır, Buğday, Soya, Pamuk, Pirinç, Yer Fıstığı, Yağlı Tohumlar, Arpa, Ay Çiçeği, Çeltik, Kuru Fasulye, Pamuk ana tarımsal faaliyetler kapsamına girmektedir. 350 bin tonluk üretim ile yağlı tohumlar içerisinde en büyük paya sahip soyanın, en önemli üreticisi 120 milyon ton ile ABD’dir. Soya dünya ortalama verimi 276 kg/da iken ABD’nin 350 kg/da, Türkiye’nin ise soya verimi 432 kg/dekardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde baklagiller üretimide önemlidir. Dünya baklagiller üretiminin %9’u ABD kıtasında üretilmektedir.

ABD’nin tarımsal faaliyetleri

ABD tarımı desteklemektedir. ABD Tarım ve Gıda Politikalarının çerçevesi 5 yıllık dönemleri kapsayan bir kanunla (Farm Bill) belirlenmektedir. Yürürlükte olan Tarım Kanununun 2014-2018 yıllarını kapsayan bütçesi 489 milyar dolar olup, yıllık ortalama 98 milyar dolardır. Tarım Kanununda öngörülen bütçenin yaklaşık yüzde 80’i (391 milyar dolar) gıda yardımı programlarına, yüzde 6’sı çevre koruma programlarına, yüzde 6’sı ürün desteklerine, yüzde 8’i tarım sigortalarına ayrılmıştır. Çiftçi gelirlerinin yükselmesi ve bütçe açığının artması gibi faktörlerin bir yansıması olarak siyasi sahiplenmenin azalmasıyla, 1996 yılından bu yana mısır, buğday, soya, pamuk, pirinç, yer fıstığı üreten üreticilere ve arazi sahiplerine verilen doğrudan destekler, 2014 Tarım Kanununda kaldırılmıştır.

ABD’de tarımdan kaynaklı 76 milyar ve sanayiden kaynaklı 100 milyar dolar bir ekonomik büyüklük bulunmaktadır

Dünyada gıda ve içecek sanayiinde hakim olan ülkeler incelendiğinde ise AB’nin ve birkaç ülkenin sektöre hakim olduğu görülmektedir. AB’yi ABD ve Çin izlemektedir. Bunun yanında küresel gıda ve içecek ihracatında Çin, Endonezya, Hindistan ve Malezya’nın payını 2005 yılına göre önemli ölçüde arttırdığı görülmektedir.

ABD’de yetişen önemli meyve ağaçları

Dünyada ceviz Karpat Dağlarından, Türkiye, İran, Irak, Afganistan, Güney Rusya, Hindistan’dan, Kore’ye kadar uzanan geniş bir coğrafyada yetiştirilmektedir. ABD dünya ceviz üretiminin % 11-12 sine sahiptir ayrıca Türkiye’den sonra en çok fındık üretimi ABD’de yapılmaktadır. Amerika İncir üretiminde de dünyada ilk 5 ülke arasında yer alır. Taze kayısı üretimi vardır. Üzüm üretilir. Kuru üzüm alanında dünyada birinc sırada olan ABD’din ardından Tükiye ikinci sırada yer alır. ABD’de ayrıca limon, muz, portakal, Amerikan Armudu (Avakado) vb ağaçları ABD ekonomisi için büyük önem arz etmektedir.

Amerika’da tarım sektörü, Amerika’da yetişen sebzeler, Amerika’da yetişen meyveler, ABD fındık yetişir mi, Dünya tarım sıralaması ABD tarımı, Amerika da Tarım ürünleri, Amerika’da yetişen meyveler, Ameikada yetişen meyve ağaöları nelerdir, amerikada en çok ne yetişir, amerikada yetişen meyve sebze, Amerikanın tarımı.

ABD’de yetişen tarım ürünleri nelerdir?

ABD’de yetişen tarım ürünleri nelerdir?” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın