Papatya Çiçeği Matricaria chamomilla

Papatya Çiçeği Özellikleri, Papatya Hakkında Bilgiler

Hemen hemen her çim alanında yetişen papatya çiçekleri Türk Milleti tarafından da çok sevilen bir çiçek / bitki türüdür, Genel olarak beyaz çiçekli ve içi sarı olan bir çiçektir. Papatya Çiçekleri Ağaç altlarında, yeşil çimenlerin içinde, bahçeşerde, çitlerde her yetde yetişmektedir. Papatya çiçeği; Papatyagiller familyasında olan bir çiçek tir. Bilimsel ismi ise; Asteraceae olarak bilinir. Bileşikgiller familyasindaki bitkiler gibi Anthemis ve Matricaria cinsi papatya türleri, ortada sarı tüpsü çiçekleri ile bunların çevresinde beyaz ya da sarı renkli dilsi çiçeklerinden oluşan bileşik çiçekleri ve çok parçalı yapraklar ile dikkati çeker. Papatya Ne Zaman Çiçek Açar? Papatya türleri ilkbaharda çiçek açmaya başlar. Papatya çiçeğinin yüzün üzerinden türü bulunmaktadır. Papatya Çiçeğinin anayurdu Avrasya olarak bilinir, küçük boylularının yanında daha uzun boylu olanlarda vardır. 30 santimetreye kadar boylanabilirler. Papatya Çiçeğinin en uzun boylu olan türü; Alman Papatyası’dır. 75 cm kadar uzamaktadır.

Papatya Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Eski Mısırda sıtma ateşine karşı kullanılan papatyayı İbn-i Sina, astım, zehirlenmeler, taş düşürmek ve beyni kuvvetlendirmek için; XV. yy Osmanlı göz hekimlerinden Eşref bin Muhammet, bir eserinde çocukların göz şişmesinde önermiş; Şerafeddin Mağmumi, Kamus-u Tıbbi (1910) adlı eserinde mayıs papatyasını içerden infusyon şeklinde kuvvet verici, midevi, spazm çözücü etkileri olduğunu belirtmiştir. Uykusuzluğa karşı aynı infüzyondan gece yatmadan önce bir bardak içilir. Akne durumunda bu infüzyonla yüz yıkanıp kurulanırsa cildi temizler.

Papatyagiller ailesi bitkilerinden herhangi birine karşı alerjisi olanların
kullanmaması gerekir. Gebelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır

Papatya Bitkisinin Özellikleri

Papatya’nın yaprakları ince ve parlaktır. Çiçekler kapitilumlarda; dıştakiler dilsi, beyaz renkli ve dişi; içtekiler tüpsü, sarı ve hermafrodittir. Kapitilumum konik olup içi boştur. Bu durum kapitilumdan boyuna kesit alındığında kolaylıkla görülebilir; diğer papatyalardan ayıran en temel özelliğidir. Mayıs ayında çiçeklenmeye başlar; yaz boyunca çiçeklenme görülür. Kış aylarında da çiçeklenen örnekler görülebilmektedir. Tohumları çok küçüktür.

Papatya çiçeği hangi hastalığa iyi gelir?

Çiçek durumu başları, çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulur. Çay hâlinde sabahları aç karnına bir bardak içilebilir. İdrar çoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sahiptir. Yaraları iyileştirici olarak aynı dekoksiyon yaralara dıştan kompres olarak uygulanır. Papatya Çiçeğinin İyi Geldiği Hastalıklar >>

  1. Arpacık; 1 çay bardağı sıcak suya bir tutam papatya konur ve bir müddet sonra süzülerek bununla göze masaj yapılır. bu tedavi 2 saatte bir, 5-10 dakika tekrarlanır.
  2. Karın ağrısı ve gaz; 5’er gr nane, anason ve tıbbi papatyadan % 2’lik infusyon hazırlanır. Günde 2-3 defa birer fincan içilir.
  3. Bebek gazı; 5’er gr nane, rezene ve tıbbi papatyadan % 2’lik infusyon hazırlanır. Günde 2-3 defa bir çay kaşığı içirilir.
  4. Sinüzit; İnfusyonu ılık olarak burna çekilir.
  5. Ateş ve güneş yanıkları; Tıbbi yağı rahatsız bölgeye günde birkaç kez sürülür.
  6. Migren; 5 gr papatya 300 ml suda 4-5 dakika demlenir; günde birkaç defa içilir.
  7. Uykusuzluk; Alıç çiçeği 15 gr, kediotu kökü 15 gr, oğulotu 20 gr, papatya 30 gr / Bu karışım çekilir. 1 tatlı kaşığı karışım 150 ml suda 3 dakika kaynatılıp süzülür, iki defa içilir. (İlki yatmadan 1-2 saat; ikincisi 5-6 dk önce)

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya Çayı Hazırlama; 1 tatlı kaşığı papatya kaynar suyla haşlanır ve 10 dk demlendirilip süzüldükten sonra içilir. Günlük 2-3 bardak içilebilir. Tesirini yitirmemesi amaçlı kaynatılmadan hazırlanır.

Papatya Yağı Nasıl Yapılır?

Papatya Yağı Hazırlamak İçin Gerekli Malzemeler: Papatya (1 Poşet), Zeytin yağı (250 ml) Papatya yapraklarını ayırın ve ince ince kıyın. Bir kavanoz içerisine yarısına kadar su ve geri kalanına da saf zeytinyağı doldurun. Ardından ince ince kıydığınız papatyaları kavanozun içerisine atın ve kavanozu bir tencere içerisine su koyup, içerisinde ısıtın. Evde hazırladığınız papatya yağını kavanoz içerisinde başka bir kavanoza tülbent ile süzün ve artık kullanıma hazır.

Sarı Papatya Hangi İllerde Yetişir?

sarı papatya köpek papatyası

Adana, Afyon, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bitlis, Bolu, Bursa, Çanakkale, Elazığ, Erzincan,Erzurum, Eskişehir, Giresun, Hakkari, İçel, İstanbul, Kastamonu, Konya, Kütahya, Mardin, Nevşehir, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Zonguldak

pembe renkli papatya

Gül Papatya

Papatya Çiçeğinin Endemik Türü; Gül Papatya Anthemis rosea subsp. carnea olarak bilinen bu tür endemiktir. Beyaz çiçekli hemcinslerinin aksine pembe çiçeklere sahip olan Gül papatya ülkemize endemiktir. İlimizde geniş yayılış gösteren tür, pembenin değişik tonlarıyla nisan ayında çiçeklenmeye başlar ve baharı müjdeler. Akdeniz Bölgesi’nde, deniz seviyesinden yaklaşık 1700 m’ye kadar olan ormanlık, taşlık ve kayalık alanlarda yetişir. Uzun bir çiçeklenme dönemine sahip olan bitki, doğal ortamlarda tohumları toplanarak halk tarafından evlerde de yetiştirilen bir süs bitkisidir.